Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Tıpta “tonsilit” adı verilen bademcik iltihabı özellikle çocuklar arasında sık görülen bir rahatsızlıktır fakat her yaştan (2 yaş altı çocuklarda ve 50 yaş üstünde yetişkinlerde nadir olmakla birlikte) insanın bademcikleri şişebilir. Bademcik şişmesinin belirtileri nelerdir? Bademcik şişmesine ne iyi gelir?

Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Tıpta “tonsilit” adı verilen bademcik iltihabı özellikle çocuklar arasında sık görülen bir rahatsızlıktır fakat her yaştan (2 yaş altı çocuklarda ve 50 yaş üstünde yetişkinlerde nadir olmakla birlikte) insanın bademcikleri şişebilir.
Bademcik şişmesinin belirtileri nelerdir? Bademcik şişmesine ne iyi gelir?

Boğaz yolu ile vücuda girmeye çalışan bakteri ve virüsler, bademcikler tarafından tutulur.

Bademciklerimiz vücut direnci düşüp de, boğazdan giren bakteri sayısı artınca bunu engellemek için ürettiği antikor sayısını arttırır. Bu artış ve bakterilerin etkisiyle bademcikler şişer.

BADEMCİK ŞİŞMESİNE NE İYİ GELİR?

 Bademcikleriniz şişken yutkunmak bir dert olduğu için çiğnemeniz gerekmeyen sıvı gıdalarla beslenin. Sebze çorbası, tavuk çorbası gibi çorbalar hem besleyicidir hem de yemek yerken yaşadığınız ağrıları en aza indirir.
- Her gün bal ile karıştırılmış sıcak su için
- Hastalık sürecinde kesinlikle sigara tüketmeyin
- Tuzlu su ile her gün boğazınıza gargara yapın
- Kuşburnu, nane ve adaçayını sıklıkla tüketin
- Günde 2 kapsül sarımsak tüketin.
- Bu dönemde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almak için taze sıkılmış meyve ve sebze suları içebilirsiniz.
- Boğazınızı tahriş edebilecek aşırı baharatlı yemeklerden, kahve ve koladan uzak durun.
- Boğazının kurumasını önlemek için oturduğunuz yerin ve yatak odanızın havasını nemlendirin.
- Dinlenin. Dinlenmek enfeksiyonun kısa sürede vücuttan atılmasına yardımcı olur.
- Şişlik 7-8 gün içinde inmediyse, en azından iyileşme işareti vermediyse doktora gidin.

Bademciklerin Şişmesine İyi Gelen Bitki Tedavileri için Gerekli Şifalı Bitkiler : Yaban mersini, Hatmi, Papatya, Keten tohumu, Dut, Soğan, Zeytinyağı, Üzüm suyudur.

İLAÇLI TEDAVİ

Bademcik şişmesiyle birlikte yüksek ateş, titreme, kulaklara vuran ağrı, boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinde şişme, çocuklarda karın ağrısı, kusma görülüyorsa bu durum doktor tedavisi gerektirebilir. Bademcik iltihabı tedavisi için doktorunuz hastalığın şiddetine ve etkilediği alana göre antibiyotik önerebilir. Ek olarak antiseptik gargara reçete edebilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın


[G-#10368]

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR