Badem sütü çok yaygın tüketilen bir besin olmasa da sağlığa yararları saymakla bitmiyor. Bunun yanı sıra badem sütünün farklı birçok alternatif kullanım yöntemleri de bulunmaktadır.Peki, badem sütü nasıl yapılır? faydaları neler? İşte merak edilenler haberimizde...

Özellikle badem sütü çok yaygın kullanılan bir süt ürünü olmamasına rağmen badem sütünün sağlığa olan faydaları da saymakla bitmiyor. İçeriğinde barındırdığı kalsiyum ve potasyum haricinde bademden gelen E vitamini sayesinde de deri sağlığımız içinde oldukça etkili bir şifa kaynağıdır. Özellikle son zamanlarda bazı kozmetik ürünlerinin içeriğinde yer etmeleriyle ünlenen badem sütü cildimizi hem besler hem de nemlendirir. Badem sütü içeriğindeki laktoz sayesinde cildi dinginleştirerek nemlendirir. İçeriğindeki E vitamini sayesinde de cildimiz için oldukça etkili bir onarıcıdır. Badem sütüyle yapılan makyaj çıkarma işlemlerinden sonra cildimiz hem nem kazanmış oluyor hem de uygulamadan sonra tahriş olmadan bir cilt temizliği söz konusu olabiliyor. 

Tüketilmesi sonucunda içeriğindeki kalsiyum sayesinde de kemiklerimizin yapılanmasında ve güçlenmesinde büyük bir payı vardır. Diyet listenizden de ayırmamanız gereken badem sütü düşük kalorisi sayesinde kilo vermenize yardımcı olur. Bunların yanında kalp sağlığını koruyucu özelliğiyle de kalp hastalarının tüketebileceği bir besin ürünü haline gelmiştir. Tüketilmesi halinde midede herhangi bir şişkinliğe sebebiyet vermez.

Badem Sütü Nasıl Yapılır? Badem Sütü Tarifi

Malzemeler:

1 çay bardağı taze badem,
5 çay bardağı su

Bademler, üzerlerine 2 çay bardağı su eklenerek bir gece bekletilir. Ertesi gün bademler süzülür ve süzülen bademler bir mikser içerisine boşaltılır ve üzerine 3 çay bardağı su eklenerek iki-üç dakika mikserden geçirilir. Daha sonra ise süzülerek içime hazır hale getirilir. Badem sütü tatlandırılarak içilebilir, bizim tavsiyemiz bir miktar keçiboynuzu tozu veya özü ile tatlandırıp içmeniz. Vanilya da ekleyebilirsiniz.

Bir su bardağı saf badem sütü 40 kaloridir.

Not: Badem sütü bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Fındık türlerine alerjiniz varsa, bademe de alerjiniz olabilir. Ayrıca, 2 yaşından küçük çocukların tüketmemesi gerekir. Badem, aynı zamanda guatrojenik bir gıdadır yani aşırı tüketilmesi sonucunda tiroid bezlerine zarar verebilir ve tiroit büyümesi, guatr gibi sorunlara sebep olabilmektedir. Tiroid sorunu olan kişilerin kullanmaması önerilir.

Sağlıcakla Kalınız…

 
Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın