B Vitamini Olan Besinler

B grubu vitaminler başlığı altında toplanan B1, B2, B3, B4, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminlerinin ortak görevi, tükettiğimiz besinleri vücut tarafından enerjiye çevrilmesine yardımcı olur. Yani vücuda sürdürülebilir enerji takviyesi sağlar. Peki, b vitamini olan besinler nelerdir? Detaylar haberimizde…

B Vitamini Olan Besinler

B Vitamini Olan Besinler

Sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürmek için vücudumuz birçok vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bunlardan biri de B vitaminidir. Hücre ve sağlığından sorumlu olan B vitamini, kardiyovasküler sağlığında korunmasına yardımcı olur. Özellikle gebelerin yeteri kadar B vitamini tüketmesi gerekir. Sizin için B vitamini içeren besinleri bir araya getirdik. İşte detaylar…

B1 VİTAMİNİ OLAN BESİNLER

Ay çekirdeği, fındık, ceviz, yer fıstığı, badem, şam fıstığı, sarımsak, kestane, buğday, bira mayası, yürek, fasulye, susam, bira mayası, maydanoz, bezelye, nohut, mercimek, enginar ve karnabahar B1 vitamini içeren besinler arasında yer alıyor.

B2 VİTAMİNİ OLAN BESİNLER

Kırmızı et, balık, karaciğer, süt, yumurta, soya fasulyesi, ıspanak, domates, mantar, yeşil yapraklı bitkiler, kuru baklagiler, böbrek, bira, ekmek mayası, muz ve ıspanakta B2 vitamini içeren besinler arasında yer alıyor.

B3 VİTAMİNİ OLAN BESİNLER

Somon balığı, ton balığı, sığır ve kuzu eti, hindi, tavuk, kuşkonmaz ve buğday B3 vitamini içeren besinler arasında yer alıyor.

B5 VİTAMİNİ OLAN BESİNLER

Yumurta, kuruyemişer, balık, tavuk, dana eti, karaciğer, peynir, fasulye, kuru baklagiller ve tahıllar, avocado, mısır, patates, bezelye ve karnabahar B5 içermektedir.

B6 VİTAMİNİ OLAN BESİNLER

Balık, ay çekirdeği, fındık, şam fıstığı, pirinç ve buğday kepeği, sarımsak, ciğer, susam B6 açısından zengin besinlerdir.

B10 VİTAMİNİ OLAN BESİNLER

Yumurta sarısı, haşlanmış patates, fındık, fıstık, bira mayası ve süt ürünlerinde B10 vitamini bulunmaktadır.

B11 VİTAMİNİ OLAN BESİNLER

Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmek, portakal ve muz özellikle B11 vitaminin bulunduğu besinler arasında yer alıyor.

B12 VİTAMİNİ OLAN BESİNLER

Yoğurt, süt, kefir, kırmızı et, sakatat, tavuk, karides, soya sütü B12 içermektedir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR