Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Ayak Mantarı

Mantar çeşitleri arasında en yaygın olanı ayak mantarıdır. Ayrıca ayak mantarı, ayaklarda en sık görülen deri hastalıklarından biridir. Genellikle aşırı derecede kaşıntı yapmaktadır. Buna karşın ayak mantarları fazla önemsenmemektedir.

Ayak Mantarı

Ayak Mantarı

Toplumumuzda genellikle o hastalık yaygın ise zararlı değildir kanısı vardır. Bu nedenle de fazla önemsenmediği düşünülmektedir.

Ayak mantarı belirtileri

Ayak mantarı genellikle parmak aralarında görülmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi ayak mantarları aşırı kaşıntılı olurlar ve nadiren ağrılı olurlar. Belirtileri arasında, beyaz deri döküntüleri ve koku da görülmektedir. Bazı durumlarda alerjik reaksiyonlarda görülür.

Ayak mantarı nasıl bulaşır?

Toplu olarak yaşanılan ortamlarda (askerlik, yurtlar vs.), havuzlarda, hamam veya saunalarda ayağın genellikle yalın olmasını gerektiren yerlerde bulaşmaktadır. Bu tarz yerlerde bulunmuş isek mutlaka ayakların sabunla güzelce yıkanması gerekmektedir.

Ayak mantarı tedavisi

Kesin bir ilacı veya tedavi yöntemi yoktur. Yazının başında belirtildiği gibi genellikle çok önemsenmez, geçiştirilir. Fakat bazı durumlarda ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Genellikle ayak mantarının şekline göre bir tedavi uygulanmaktadır. Anadoluda ayak mantarı tedavisi için genellikle sarımsak kullanılmaktadır. Sarımsak ciddi anlamda ayak mantarının tedavisinde etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Ayak mantarı tedavisinde sarımsak nasıl uygulanır?

8-9 diş sarımsak bir miktar tuz eşliğinde dövün. Ardından bir miktar alkol ile bir şişe içerisine alın. Bu karışımı 3-5 saat kadar bekletin. Ara sıra karışımı sallayın. Burada amaç tentür oluşturmaktır. Ardından başka bir kaba bu karışımın suyunu süzün. Yatmadan evvel ayağınızı güzelce yıkayın. Kuruladıktan sonra ayak mantarının olduğu bölgedeki ölü derileri bez yardımıyla alın ve bu hazırlamış olduğunuz tentürü bir pamuk yardımıyla uygulayın. Pamuk ayak mantarının olduğu bölgede bırakılır. Bir zaman kaldıktan sonra pamuk ayaktan alınır ve 2-3 saat kadar ayak yıkanmaz. 15 gün boyunca 3 günde bir uygulamak gerekir.

Ayrıca alternatif olarak kırmızı sirkenin de faydalı olabileceği söylenmektedir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR