Ayak kokusundan kurtulmak için; karbonat, lavanta yağı, çay ve sirkeyi kullanabilirsiniz. Ayaklarınızın rahatlıkla sığabileceği bir leğen içerisine ılık su doldurun. Suyun içine 2 tatlı kaşığı karbonat atın. Ayaklarınızı bu suda 20 dakika bekletin. Bu işlemi 1 hafta boyunca her akşam denedikten sonra sonucu bekleyin.

Karbonat gibi lavanta yağı da ayak kokunuza karşı bir çözüm seçeneğidir. Ayak mantarını önlemeye de yardımcı olan lavanta yağını, su dolu bir leğene damlatın. 15-20 damla lavanta yağını koyduktan sonra ayaklarınızı leğende yaklaşık 15 dakika bekletin. Bu işlemi 1 hafta boyunca günde 2 kez uygulamaya çalışın.

Çayın içerisinde bulunan tanik asit, bakterilere karşı koruma sağlar ve terlemeyi azaltır. Önce, 2-3 adet poşet çayı çaydanlıkta demleyin. Yarısına su doldurduğunu leğene bu çayı boşaltın ve 20 dakika bekleyin. 1 hafta boyunca her akşam yapacağınız bu uygulama sizi ayak kokusundan kurtaracak.

Karbonat, lavanta yağı ve çay gibi ayak kokusuna karşı kesin çözümlerden biri de sirkedir. Sirkeli suyla duruladığınız ayaklarınız daha az kokacak ve ileride oluşacak olan kokmaların da önüne geçecektir.