Avustralya'lı Bilim Adamlarından Mucizevi Buluş! O Örümcek Zehri Şifa Oldu

Avustralya'da yapılan bir araştırma örümcek zehrinin felç tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu.

Avustralya'lı Bilim Adamlarından Mucizevi Buluş! O Örümcek Zehri Şifa Oldu

Avustralya'da yapılan bir araştırma örümcek zehrinin felç tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koydu. Avustralyalı bilim insanları, örümcek zehrindeki bir proteinin, beyni felç sonrasında oluşabilecek hasardan koruyabileceğini ortaya koydu.

Queensland ve Monash üniversitelerinden araştırmacılar, Avustralya'nın kuzeyinde yer alan Queensland eyaletine bağlı Fraser Adası'nda dünyanın en zehirli örümcekleri arasındaki 3 "huni yuvalı örümcek" yakaladı.

ZEHİRDEKİ PROTEİN FELÇ SONRASINDA BEYİNDE HASAR OLUŞMASINI ÖNLÜYOR

Laboratuvar ortamında örümceklerin zehirlerini çıkaran araştırmacılar, pipet yardımıyla aldıkları zehirde bulunan Hi1a proteininin örneğini üretti. Üretilen protein örneğini farelere enjekte eden araştırmacılar, proteinin, felç sonrasında beyinde hasar oluşmasının temel etkeni olan beyindeki asit algılayan iyon kanallarını tıkadığını ortaya koydu.

Queensland Üniversitesi'nde görevli Glenn King, çalışmayla ilk kez felç sonrasında beyinde oluşan hasarı azaltmanın yolunu bulduklarını söyledi. King, Hi1a'nın, felç nedeniyle beynin oksijensizlikten en çok etkilenen ve hızlı hücre ölümü sebebiyle genellikle tedavisinin zor olduğu bölgesini de koruduğunu ifade etti.

Kaynak: Yeni Akit

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri