Son Dakika Coronavirüs Haberleri Korona Yaz 8119'a Gönder 10 ₺ Bağışta Bulun

Avrupa'da Covid-19 Bağlantılı Yeni Çocuk Virüsü Ortaya Çıktı

ABD’li doktorlar Coronavirüsü salgınının ardından çocukları etkileyen gizemli bir virüsün ortaya çıktığını ve yapılan araştırmalar sonucunda bu virüsün Covid-19 bağlantılı olduğunu duyurdu.

Avrupa'da Covid-19 Bağlantılı Yeni Çocuk Virüsü Ortaya Çıktı

Avrupa'da Covid-19 Bağlantılı Yeni Çocuk Virüsü Ortaya Çıktı

ABD'de gizemli hastalığa dair elde edilen bilgileri karşılaştıran küresel bir doktor grubunun koordinatörlüğünü yapan Dr. Jeffrey Burns, çocuklarda multisistemik inflamatuar sendrom adı verilen bu durumun, virüsün yayılmasından sonra ileri gelen bir sendrom olabileceğini belirtti.

"BUNA DOĞRUDAN BİR VİRÜS NEDEN OLMUYOR"

ABD medyasında yer alana habere göre, doktorların büyük bir kısmının New York'ta olmak üzere en az 150 çocukta vakaları araştırıldığı belirtilirken, Burns konuya ilişkin olarak şu açıklamada bulundu:

"Bu multisistemik inflamatuar sendroma doğrudan bir virüs neden olmuyor. Başlıca varsayım, bunun, hastanın bağışıklık tepkisine bağlı olması yönünde.”

DÜŞMEYEN ATEŞ, İLTİHAP SEMPTOMLAR ARASINDA

Semptomlar arasında  düşmeyen ateş, iltihaplanma, böbrekler ve kalp gibi organlarda işlevsizlik yer almakta. Los Angeles'da bir tıp merkezinde pediatrik bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. Moshe Arditi, çocukların çatlak dudaklar, parlak kırmızı bir dil ve kırmızı göz gibi kan damarı iltihabı belirtisi de gösterebileceğini söyledi.

Illinois Halk Sağlığı Departmanı Direktörü Doktor Ngozi Ezike, gerçekleştirdiği bir basın toplantısında bu rahatsızlığın oldukça karmaşık olduğunu belirterek, "Bu bir rahatsızlıklar spektrumu. Bazı vakalarda bireyin koroner arter tutulumu olur, bazen de olmaz," ifadelerini kullandı.

ÇOCULARIN HEPSİNDE CORONAVİRÜS TESTİ POZİTİF ÇIKMADI

Bu durumdan etkilenen çocukların hepsinin Covid-19 testinin pozitif çıkmadığı, fakat Avrupa ve ABD'nin çeşitli şehirlerinden alınan raporlarda ikisinin arasında bir bağlantı bulunduğuna işaret ettiği belirtilen haberde Dr. Moshe Arditi'nin "Bu çocuklarda, Covid-19 enfeksiyonuna yanıtın geciktiği görülüyor," ifadelerine yer verildi.

Doktor Jeffrey Burns'ün, Covid-19'un daha fazla insanı etkilemesi sonucunda bu hastalığa sahip olan daha fazla vakanın ortaya çıkacağını düşündüğü belirtildi. Aynı zamanda haberde Burns'ün, "Salgının merkez üssü haline gelen yerlerde kabaca 4 ila 6 hafta sonra bu hastalığa sahip vakaların oraya çıkması beklenebilir," ifadelerine yer verildi.

"DSÖ SENDROMU TANIMLAMAK VE DOKTORLARI UYARMAK İÇİN ÇALIŞIYOR"

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Sözcüsü tarafından, CDC'nin ülkenin tamamındaki doktorlara gönderilmek üzere bir 'sağlık uyarısı ağı' bildirimi hazırladığını belirtildi. Doktor Burns de Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) sendromu tanımlamak ve doktorları uyarmak için çalıştığını, bu sayede doktorların neyi arayacaklarını ve nasıl tedavi edilebileceğini bileceklerini ifade etti.

Aynı zamanda haberde Burns'ün, bu çalışmanın oldukça önem arz ettiğini çünkü yetişkinlere oranla çocukların Covid-19'dan neden daha az etkilenme olasılığı bulunduğunu açıklamaya yardımcı olabileceğini ifade ettiği belirtildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR