Aşurenin Faydaları Nelerdir?

Muharrem Ayı'nın 10'uncu günü yani Aşure günü geldi çattı. Aşure gününün gelmesiyle birlikte birçok kişi aşure yapma telaşına düştü. Peki, vitamin deposu olan aşurenin faydaları nelerdir? Lezzetli aşure nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…

Aşurenin Faydaları Nelerdir?

Aşurenin Faydaları Nelerdir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Hülya Çağatay, bereketi ve bolluğu simgeleyen aşurenin aynı zamanda tam bir şifa deposu olduğunu belirtti. Aşurenin bir tatlıdan ziyade başlı başına yemek olduğunu belirten Çağatay, ‘Temelinde de bereketi, paylaşmayı ve aynı zamanda sevgiyi de temsil ediyor. Dolayısıyla mutfaklarımızdan eksik olmaması gereken bir tatlı çeşidi. Sadece Muharrem ayında değil normal zamanlarda yapabileceğimiz güçlü bir besin grubu etkisine sahip bir tatlı. Sağlık için yararları neler diye düşündüğümüzde içerisinde baklagiller var, tahıllar var, aynı zamanda kuru meyveler ve kuruyemişler var. Bunların hepsi bir araya geldiğinde aslında aşure tam bir mineral ve vitamin deposu haline geliyor. Protein deposu, ayrıca bitkisel kaynaklı protein içeriyor çok güçlü miktarda. Bunun yanı sıra A vitamini, C vitamini, E vitamini içeriyor. Çok iyi bir omega-3 kaynağı ki kalp hastalıkları riskinden koruyor. Ceviz, fındık, fıstık da içerdiği için güçlü bir omega-3 kaynağı’ şeklinde konuştu.

BİRÇOK AŞURE YAPMA YÖNTEMİ BULUNUYOR

Dyt. Çağatay, ‘Günlük hayatın içinde de aşure tüketmeleri günlük alınacak lif ve posa açısından büyük destek sağlayacaktır. Aşure için olmazsa olmaz mutlaka tahıl ve kurubaklagil olmak zorunda. Aşurenin başoyuncusu zaten buğday, aşureye o kıvamı veren buğday. Nohut ve fasulye de olmazsa olmazdır. Aşurenin iskeletidir, kuruyemişler de aşurenin lezzet vericisidir’ diyerek birden fazla aşure yapma yöntemi olduğunu söyledi.

Aşure yapımında süt veya bal kullananlar olduğunu da belirten Diyetisyen Hülya Çağatay, bal konulmasının kalorisini, şeker oranını düşürebileceğini de söyledi. Bunların yanı sıra aşureye portakal kabuğu da rendelenebilir diyen Çağatay, kuru meyveler biraz daha fazla kullanıldığı için vitamin oranını artıracağını vurguladı. Son olarak hepsinin pişirme süresi ayrı olduğunu ve ayrı ayrı pişirilmesi gerektiğini belirterek aşurenin şifa kaynağı bir besin olduğunu vurguladı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR