Asperger Sendromu Nedir? Asperger Sendromu Belirtileri ve Dereceleri

Asperger sendromu nedir? Asperger sendromu belirtileri nelerdir? Bu sendroma yakalanan kişilerde hangi belirtiler ortaya çıkar? Dahilerin hastalığı olarak bilinen Asperger sendromu başka kimlerde görülür? İşte merak edilenler.

Asperger Sendromu Nedir? Asperger Sendromu Belirtileri ve Dereceleri

Avustralyalı pediatrist, tıp teorisyeni Hans Asperger'in ortaya koyduğu ve kendi adını verdiği Asperger sendromu, otizmin yüksek işlevli, konuşma ve dil becerileri gelişmiş bir formu olarka bilinir.

ASPERGER SENDROMU KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Asperger sendromlu insanlar sosyal sinyalleri alamazlar. Onlarla iletişime geçmek oldukça zordur. Erkekleri kadınlardan 4 kat daha çok etkileyen bu hastalık günlük hayatınızı sürdürmekte zorlanmanıza sebep olur. Detaylara dikkat çekme ve ilgi alanlarına fokuslanma gibi bazı tipik Asperger sendromu belirtileri üniversite ve kariyerde başarı ihtimalini arttırabilir. Teknoloji bu sendroma sahip birçok kişiyi cezbeder ve Asperger sendromluların en genl kariyer seçimleri mühendisliktir. Wolfgang Amadeus Mozart, Albert Einstein, Marie Curie ve Thomas Jefferson gibi tarihte ismini duyduğumuz bazı kişilerde de Asperger sendromu vardı.

ASPERGER SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

Belirtileri içinde en dikkat çekeni, sosyal ilişkilerde yaşadıkları zorluklardır. Asperger Sendromlu kişilerin konuşmakla alakalı sıkıntıları olmasa bile konuya girebilme ve sürdürebilme bakımından zorluk yaşrlar..

İletişim sırasında karşısındaki kişinin imalarını, esprilerini veya sarkastik kelimelerini anlamakta zorluk çekerler, benzer biçimde değişen ses tonunun konuşmaya katkıda bulunduğu anlam değişimlerini yakalamak da onlar için oldukça güçtür. Konuşurken göz kontağı kurmaktan uzak dururlar. Asperger sendromlu insanlar konuşurken uzun uzuncümleler kurmazlar.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR