Aşı Herkese Yetmeyecek

Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs salgınına karşı, dünya genelinde aşı ve ilaç çalışmaları devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü’nden Soumya Swaminathan’ın açıklamasına göre aşının herkese yetmeme ihtimali var.  

Aşı Herkese Yetmeyecek

Aşı Herkese Yetmeyecek

Dünya genelinde neredeyse 39 milyon kişiye bulaşan Kovid-19 için önemli açıklamalarda bulunan, Dünya Sağlık Örgütü’nün üst düzey isimlerinden olan Soumya Swaminathan, aşı çalışmalarının genel olarak hız kazandığını belirtirken, kötü bir haber verdi. Yürütülen aşılara rağmen, herkese yetecek kadar aşının şu an mümkün olmadığını söyleyerek ‘Birçok insan bu konuda hemfikir olacaktır, öncelik sağlık çalışanlarına ve ön cephede mücadele eden çalışanlara verilecek. Orada bile öncelik iyi belirlenmeli. Örneğin önce en risk altındakilere ve daha sonra yaşlılara aşı verilmeli, daha sonra da böyle devam etmeli’ açıklamalarına yer verdi.

AŞI İÇİN GENÇLER BEKLEYEBİLİR

Aşı çalışmalarında kendinden sıkça bahsettiren Johnson & Johnson ve AstraZeneca’nın denemelereinin güvenlik nedeniyle durdurulduğunu söyleyen Swaminathan, sağlık sorunu olmayan gençlerin aşı için 2022 yılına kadar bekleme durumu olduğunu belirtti.

ABD’de bir günle açıklanan vaka sayısının 100 binleri bulduğunu ve bu durumun ölümleri etkileyeceğini söyleyen Swaminathan, dünya genelinde günlük ölüm sayısının düştüğünü, ‘Nisan ayında dünya çapında günlük ölüm sayısı 7.500’den şimdilerde 5.000’e düştü. Fakat yoğun bakımlardaki kalabalık artıyor. Ölüm sayıları vakaların gerisinde kalıyor ve birkaç hafta sonra ölüm sayıları da artıyor. Dolayısıyla şu an ölüm sayılarının düştüğü için sevinmemeliyiz’ cümleleriyle aktardı.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR