Arpacık sıklıkla stafilokok adlı bakterinin neden olduğu göz enfeksiyonundan ortaya çıkar. Kirpik dipleri yahut burada yer alan bezler fazla yağ ve bakteri gibi sebeplerle tıkanıp apse yapabilir. Arpacık genellikle zararsızdır, ufak tefek çözümlerle kendiliğinden geçer. Sıcak pansumanlarla olgunlaştırılıp, içindeki cerahatin akıtılmasıyla iyileştirilebilen bu şişlikler, tıp dilinde hordeolum olarak isimlendirilir. Tedavi edilmediği için iyileşmeyen ve ilerleyen arpacık kiste dönüşürse şalazyon olur. Eğer arpacık kiste dönüşürse ileri derecede bir müdahale hatta cerrahi müdahale gerekir.

TEDAVİSİ NASILDIR?

Pis ve mikroplu ortamlar, hijyene önem vermemek, yetersiz gıda alımı; üzüntü, kaygı, endişe, stres, gerginlik gibi negatif psikolojik durumlar, vücut direncinin ve bağışıklığın zayıflamasına; bu durum da, vücutta hazır bekleyen bakterilerin hücuma geçmesine yol açar. Hangi yönden zayıfsanız oradan vururlar.

Arpacık tedavisi için ilk akla gelen çözüm yolu hekime gitmek olmalıdır. Bir göz doktorunun uygulayacağı tedavi, vereceği ilaçlar, merhem, damla yahut antibiyotikler en güvenilir çözümdür. Arpacıkta evreler vardır. Eğer başlangıç evresi iyi yönetilir ve doğru tedavi edilirse, arpacığın tekrar etme riski ortadan kalkmış olur. Arpacıkta kişinin kendi kendine tedavi uygulaması önerilmez. Arpacıklı bölgeye sarımsak sürmek, çaylı pamukla kompres uygulamak ve buna benzer evsel yöntemler, asla bir uzman hekimin uygulayacağı tıbbi müdahalenin yapacaklarını karşılamaz.

EVDE YAPABİLECEKLERİNİZ NELERDİR?

- Sarımsak halk arasında arpacık tedavisinde oldukça yaygındır. İçeriğindeki mikrop öldürücü özelliklerinden dolayı pek çok rahatsızlıkta, bilhassa bağışıklık rahatsızlıklarında içten ve dıştan antibiyotik olarak sıkça kullanılan sarımsağın ezilerek arpacıklı bölgeye bastırılmasıyla bilinen yöntem çok kişi tarafından kullanılmaktadır; ama hekimlerin çok da önerdiği bir tedavi şekli değildir.

- Bunun dışında patatesi soyup rendeleyip bir bezin içine koyarak arpacıklı bölgeye kapatmak,

- Demlenmiş ılık mayıs papatyası çayına batırılmış pamuğu göze yatırmak,

- Bol miktarda çiğ sebze, meyve ve sarımsak yemek

- Demlenmiş keten tohumu çayıyla göze kompres yapmak,

- Haşlanmış patates, yumurta sarısı ve sıcak sütle hazırlanacak lapayı bir bezin üzerine sürerek göze yatırmak,

- Rezene çayına batırılmış pamuk yahut bezi gözün üzerine yatırmak gibi evde yapılabilecek yöntemlerle arpacık biraz rahatlatılabilir; ancak en doğrusu göz doktoruna giderek tıbbi yardım almaktır.