Arı Sokmasında Yapılması Gerekenler

Genellikle yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte arı sokmalarında da artışlar meydana geldi. Bu durumdan belki de en çok çocuklar etkilenmektedir. Peki arı sokunca ne olur? Arı sokması sonucu neler yapılmalıdır? Detaylar haberimizde...

Arı Sokmasında Yapılması Gerekenler

Arı Sokmasında Yapılması Gerekenler

Havaların ısınması ile birlikte arı sokmaları ile de çok karşılaşabilirsiniz. Genellikle fark etmeden hissettiğiniz bir ağrı sonucu şiddetli zonklamalar da hissedebilirsiniz. Aynı zamanda arının soktuğu bölgede kızarma ve zaman içinde şişmeler olabilir. Şişmelerde belli bir süre müdahale edilmezse bir süre kalıcı olabilir.

ARI SOKMALARINDA NELER YAPILMALIDIR?

Arı sokmalarında ilk anda müdahale etmek çok önemlidir. Çünkü arının iğnesi vücudun içinde ne kadar uzun süre kalırsa, zehrini o kadar çok bırakmış olur. Kızaran alanda ilk olarak siyah bir nokta arayın. Bunu tırnak ucunuzla ya da kredi kartı gibi ince ve sert bir materyal ile kazıyarak yapmanız gerekir. Siyah noktayı dağıtmamaya özen gösterin çünkü her ne kadar çok oynarsanız, zehir o kadar çok yayılır. Siyah nokta arının iğnesidir. İğneyi çıkardıktan sonra bölgeyi su ve sabunla yıkamalısınız. Sonrasında buz kalıplarını bir torbaya koyarak arının soktuğu bölgede üzerinde 15 dakika bekletin. Eğer evinizde buz kalıbı yoksa, dondurucuda bulunan sebze veya meyve paketlerinden yani donmuş herhangi bir malzemeden yararlanabilirsiniz.

Karbonat ve su karışımını bölgeyi rahatlatmak ve zehrin bir kısmını dışarı atmak için uygulanabilir. Sokulan yerin ağrısı birkaç saatte azalma olacaktır. Ancak şişme ertesi gün ve ondan sonraki gün daha da artış gösterebilir.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR