Sıcak havada güneşte bırakılan araç kullanılırken kliması çalıştırıldığında, araç içerisinde benzen gazı salınır. Kansere neden olan bileşikler arasında yer alan benzen gazı genellikle plastik kokusu ile karıştırılır. Aracın içine biner binmez açtığınız klimaya yüksek oranda maruz kaldığınızda benzen gazı; karaciğer ve böbrek hasarlarına, lösemiye, gebelerde düşük riskine neden olur.

KLİMANIZIN SAĞLIKSIZ OLMAMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Klimanızı kesinlikle yüksek devirde seyrederken devreye almayın. Uzun yolda illa ki durmanız gerekmez, debriyaja basarak devri düşürün, klimayı açın ve debriyajdan ayağınızı yavaşça çekin.

Yaz aylarında güneş altında park halinde kalan aracınıza ilk binişte klimayı açmadan evvel camları açarak sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlayın, ardından camlarınızı kapatarak klimayı açın. Çok sıcak havalarda klimayı ilk çalıştırmada araç içi hava sirkülasyonu modunda kullanın, ardından dış hava alışını açın.

Klimanız açıkken kesinlikle camları açmayın. Klimanız açıkken araç içerisinde sigara içmeniz hava kanalları içerisinde oluşan neme sigara dumanının yapışmasına neden olur, nemin kuruması ile birlikte kalan sigara kokusu hava kanallarından temizlenemez ve klimanın her kullanıma açılmasında araca pis bir koku yayılmasına neden olur.