Anti Cmv Igg Pozitif Ne Anlama Gelir?

Sitomegalovirüs (CMV) isimli virüs, her insanda görülebilir ancak özellikle hamilelikte karşılaşıldığında anne rahmindeki fetüse zarar verebilir. Bazı hastalarda çeşitli belirtilere sebep olan bu virüs, bazı hastalarda ise belirtiye yol açmaz. Peki belirtileri nedir? CMV Igm testi pozitifse ne anlama gelir?

Anti Cmv Igg Pozitif Ne Anlama Gelir?

Sitomegalovirüs (CMV) isimli virüs, her insanda görülebilir ancak özellikle hamilelikte karşılaşıldığında anne rahmindeki fetüse zarar verebilir. Bazı hastalarda çeşitli belirtilere  sebep olan bu virüs, bazı hastalarda ise belirtiye yol açmaz. Peki belirtileri nedir? CMV Igm testi pozitifse ne anlama gelir?

CMV Virüsünün Belirtileri;

- Ateş

- Halsizlik

- Boğaz ağrısı

- Eklem ağrıları

- Lenf bezlerinde şişme

Anti Cmv Igg PozitifNe Demektir?

CMV IgM testinin pozitif olması hastalığa yakalanıldığını ve aktif olarak geçirildiğini göstermektedir. CMV IgG antikorunun pozitif çıkması ise enfeksiyonun daha önceden geçirildiğini gösterir, korkulacak birşey değildir ve gebeliğinizi olumsuz olarak etkilememektedir. CMV enfeksiyonu ilk kez geçirildiğinde buna primer enfeksiyon adı verilir. İlk enfeksiyonun ardından virüs vücutta sessiz bir halde kalır. Eğer daha sonra hastalık tekrarlarsa buna rekürren enfeksiyon adı verilir. Rekürren CMV enfeksiyonun hamilelik esnasında bebeğe geçme olasılığı % 1-2 arasında değişmektedir.

 

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri