Anoreksiya Nedir? Anoreksiyanın Tedavisi Nedir?

Anoreksiya genellikle model hastalığı olarak bilinse de aslında normal insanlarda da sıklıkla gösterir. Özellikle psikolojik bir yönü olan bu hastalık oldukça tehlikelidir.

Anoreksiya Nedir? Anoreksiyanın Tedavisi Nedir?

Anoreksiya Nedir? Anoreksiyanın Tedavisi Nedir?

Anoreksiya hastalığı aşırı zayıf olmakla anılsa da aslında arkasında birçok psikolojik temeli vardır. Peki, tam olarak anoreksiya nedir? Anoreksiya nasıl geçer?

ANOREKSİYA NEDİR?

Anoreksiya Nervoza, çoğunlukla genç kadınlarda görülen, yemek yememek, oldukça az uyumak, buna karşın oldukça aktif olmakla beliren psikolojik bir bozukluktur. Bu hastalık genellikle ergenlik aşamasında, nadiren de yetişkinlik çağında meydana gelir. Oldukça genel olarak şöyle de denebilir ki, aşırı zayıflama tutkusu olan her insanda anoreksiya meydana gelebilir.

ANOREKSİYA HASTALIĞI NASIL GEÇER?

Anoreksiya tedavisi zor ve uzun zamanlıdır. Anoreksiyalı insanlar genellikle tedaviye kendi kendilerine yönelmez. Başka branştan doktorların yönlendirmesi neticesi psikiyatristlere gelirler. Anoreksiya tedavisinde ilk olarak kişi ve doktor arasında güven ilişkisi kurulmalıdır. Ardından kalıcı ve etkin iş birliği mümkün kılınır. Ailenin dinamikleri ve bireyin detaylı yaşam hikayesi alınır. Ailenin iş birliği tedavi aşamasında son derece önemlidir. Anoreksiyalı bireylerin yüzde 50-60'ında depresyon gözlenir. Beden algısı bozukluğu ve depresyon tedavisi için doktor tarafından ilaç tedavisi kullanılır. Bu aşamada antidepresan ilaçlardan faydalanır. Bireyin psikoterapi aşamasında beslenme ve kilo alma hususu ilk olarak yer alır. Duygusal çatışmaların, kaygıların, korkuların ele alınması birey ile hekimin ilişkisini daha da güvenilir hale getirir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.


Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri