Anne babalar çocuklarına meyve suları içirmenin çok yararlı olduğunu düşünürler. Bu konu üzerine verilen yeni öneriler, doğal meyve suyunun bebekler için sağlıklı olduğunu veya beslenme bakımından meyveye eşdeğer olduğunu düşünen anne ve babaları şaşırtabilir.

Meyvelerde meyve suyundan daha fazla lif var ve meyvelerin genel olarak diş çürümesine neden olma ihtimali az. Doğal meyve suyu, özellikle de diş çürüğü için yüksek risk altında olan çocuklara sadece özel durumlarda önerilmelidir.

Meyve suyunun belirli bir yaş altındaki çocuklara pek fazla önerilmediği gibi bu tür durumlarda anne ve babaların taze meyvelerin sularını günlük olarak sıkmaları gerektiğini belirtmektedir. Obezite ile meyve suyu içen çocuklar arasında herhangi direk bir bağlantı olmadığı belirtilse de meyve suyunun çocukların sağlıklı, dengeli diyetlerinde önemli bir yeri yoktur. Diğer bir endişe ise küçük yaşta meyve suyu tüketiminin alışkanlık haline gelebileceği yönünde. Özellikle çok erken yaşta sağlıksız olan meyve suları kola ve diğer tatlandırıcılı meşrubat tüketimleri ileri yaşlarda alışkanlığa dönüşerek geri dönüşü zor bir hal almaktadır.