Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne sütünü artıran yiyecekler nelerdir? Anne sütünü artıran içecekler nelerdir? Anne sütünü artırmaya yönelik merak edilen bütün soruların yanıtı haberimizin detayında...

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Emzirme dönemindeki annelerin en büyük korkusu bebeklerinin yeterince süt alıp almadıkları endişesidir. Vücudun ürettiği süt miktarı, bebeğe verilen mama miktarı gibi kontrol edilemediği için annelerde 'yetersiz süt üretimi' korkusu olması normaldir.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN YİYECEKLER VE İÇECEKLER NELERDİR?

Doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde besleniyorsanız ve sütü azalttığı ya da kalitesini düşüren gıdalardan ve içeceklerden uzak duruyorsanız büyük ihtimalle sütünüz bebeğinize yeterli gelecektir. Yinede şüphesi olan anneler için anne sütünü artıran yiyecekleri sizin için araştırdık.

İşte anne sütünü artıran yiyecekler ve içecekler;

1- Çemen Otu Tohumu: Çemen otu tohumu anne sütünü arttırmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar da 2 hafta boyunca düzenli olarak çemen otu tüketiminin anne sütünü belirgin oranda arttırdığını göstermiştir.

2- Rezene ve Rezene Çayı: Hormon değişikliklerine yol açan anethol, dianethole ve photoanethole bakımından zengin olan rezene, anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini artırır.

3- Dereotu: Dereotu sağlıklı anne sütü üretimini destekleyen hormonal değişikliklere yardımcı olan bir sebzedir.

4- Su: Emziren annelerin günlük 3 litre tüketmesi gerekir.

5- Havuç: Beta karoten ve A vitamini yönünden zengindir. İster çiğ olarak salatanıza ekleyin, ister atıştırmalık olarak tüketin, isterseniz de suyunu sıkıp için.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz