Anne Sütüne En Yakın Süt

Eşek sütü anne sütüne en yakın süt olarak bilinir, Antik Yunan'dan Eski Mısır'a kadar birçok medeniyetin sağlık ve güzellik iksiri olarak kullanıldığı biliniyor. Eşek sütü hem cilde hem de çeşitli hastalıklara olumlu etki ediyor. Faydaları ve zararları ile eşek sütünün detayları...

Anne Sütüne En Yakın Süt

Anne Sütüne En Yakın Süt

Anne sütüne en yakın besin değerini taşıyan süt olan eşek sütü, eski çağlardan beri insanlar tarafından çeşitli şekillerde kullanılıyor. Hatta eski Mısır Prensesi Cleopatra'nın bile güzelliğini eşek sütüne borçlu olduğu rivayet ediliyor. Eşek sütünün cilde ve birçok hastalığa faydası var.

Eşek sütü, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitamini bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Eşek sütü laktoz miktarı yüksek olmasına rağmen yağ, kalsiyum açısından da oldukça zengindir.

Eşek Sütünün Yararları

Bronşit ve astım tedavisi amacıyla kullanılabilir.

Kolon kanseri tedavisini hızlandırmaya yardımcı olur.

Sedef hastalığını tedavi için kullanılabilir.

Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.

Kansere karşı önleyici niteliği vardır.

İçeriğindeki omega-3 olduğu için kalbi korur.

Kemik erimesini karşı korur.

Balgam sökücü etkisi vardır.

Soğuk algınlığı ve gripte ateş düşürücü etkisi vardır, iyileşmeyi kolaylaştırır.

Yağ yakımını hızlandırır ve bu sebeple zayıflamaya yardımcı olur.

Cildi nemlendirir, kırışıklıkların azaltmaya yardımcı olur ve yaşlanmayı geciktirir.

Eşek Sütünün Zararları

Fazla eşek sütü tüketimi alerjik reaksiyonlara  neden olabilir. Kurşun, cıva ve kükürt içerdiği için yine aşırı tüketim sonucu zehirlenmelere yol açması mümkün.

Eşek sütü kesinlikle kaynatılmamalı ve çiğ olarak tüketilmeli. Çocuklar eşek sütünü günde 2 çay bardağı, yetişkinler ise 1 su bardağı kadar tüketebilir. Cilt sağlığına olan yararı ile bilinen bu sütü, bir pamuk yardımıyla yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR