Hava kirliliği özellikle anne adaylarını olumsuz yönde etkilemektedir. Havada özellikle şehir yaşamında zararlı ve kimyasal maddelerinde havaya karışarak insan sağlığında olumsuz etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Havanın bu zararlı kimyevi maddeleri taşıması soluduğumuz havanın da kalitesiz ve sağlıksız olmasına sebebiyet vermektedir. Uzmanlar özellikle solunum yollarımızdan akciğerlerimize dolan havanın bebeğe olumsuz etkilerini saymakla bitiremiyorlar.

Yapılan araştırmalar sonucunda bu sağlıksız hava sahasının yalnızca anne adayını değil anne karnındaki bebeği de olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm bunların yanında erken doğan prematüre bebeklerin bu şekilde doğmalarının en büyük sebebinin sağlıksız hava sahalarından kaynaklandığı ve organ yetmezliğine gidecek kadar olumsu etkilerinin göz önüne alınması gerektiği belirtilmiştir.

Hava kirliliğiyle bilinen en önemli ülkelerden erken doğumlarda Dünya'da ilk sıralarda olan Hindistan birinci sırada ve onu Çin, Nijerya, Pakistan ve Amerika Birleşik Devletleri takip etmektedir.
Erken doğumların ne sebeple gerçekleştikleri henüz tam olarak netleşmese de dünya sırlamasında yer alan bu ülkelerin ortak özelliklerinden yola çıkılarak bu durumun ne sebepten kaynaklandığını bulmak pek de zor değil.