Anne karnındaki bebeğin gelişmemesi şeklinde görülen hastalıklardan biri olan Anensefali oldukça riskli ve tedavisi uzun süren bir bebek hastalığıdır. Bu hastalığın en büyük nedenlerinden bir de annede oluşan bakır ve çinko eksikliğidir. Bu tür durumlarda anne karnınadaki bebekte anensefali hastalığının ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. Özellikle anne karnındaki bebeklerde ilk aylarda fark edilebilen bu  hastalık bebeklerin zihin yapısının gelişmemesi şeklinde belirtiler gösterir.

Bebek düşünme yeteneği olmadan büyüyeceği için ani hareketlerle tepkisini gösterebilir. Anensefali hastalığına yakalanan çocuklar düzgün nefes alıp vererek hayati fonksiyonlarını yerine getirir fakat bryin gelişimleri gerçekleşmediği için hayatlarına sağlıklı bir birey olarak devam edemezler. Bu tür hastalığa sahip bebeklerin doğum tercihi anne ve babaya bırakılmaktadır.

Bu tür hastalıklarda zaten bebek doğduktan sonra vefat eder ya da çok az bir yaşamı olur. Bazı bölgelerde bu tür probleme sahip olan bebekler en fazla 3 yaşına kadar yaşamıştır. Nadiren de olsa bazı bebekler bir kaç ay daha fazla yaşar fakat çoğunluğu yaşamını sürdüremez.