Anestezi Maaşları

Anestezi maaşları 2018? Anestezi teknikeri maaşları 2018? Anestezi teknikeri özel hastane maaşları? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni Ne İş Yapar?

Anestezinin uygulanması için lazım olan bütün cihaz ve malzemeleri kontrol eder ve hazırlar,

Anestezi yöntemine göre kullanılacak ilaçları hazır hale getirir,

Anestezi uygulaması için hastayı hazırlar,

Anestezi kayıtlarını tutar,

Anestezi aşamasının güvenli ve rahat bir biçimde devam ettirilebilmesi için anestezi uzman doktoruna yardımcı olur,

Anestezi uygulaması bitiminde hastanın teslim edilmesini sağlar.

Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni Arasındaki Fark

Sağlık meslek lisesi anestezi bölümünden mezun olanlar anestezi teknisyeni, meslek yüksekokulu anestezi yada anestezi teknikerliği bölümlerinden mezun olanlar anestezi teknikeri görevini alır. Kısaca lise mezunları teknisyen, önlisans üniversite mezunları tekniker mesleğini alır. Yaptıkları iş açısından hiç bir değişiklik yoktur. Tek fark maaş ve nöbet parasıdır.

Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni Okul Süreleri

Anestezi teknikerliği önlisans bölümü eğitim süresi 2 senedir. 2 senelik üniversite eğitiminin sonrasında anestezi teknikerliği ünvanı alınır.

Anestezi teknisyenliği ünvanı, sağlık meslek liselerinde alınan 4 senelik eğitimin sonrasında kazanılır.

Anestezi Teknikeri ve Teknisyeni Maaşları

Devlet memuru olan anestezi teknikerlerinin maaşları; maaş, sabit ilave ödeme, döner sermaye ve varsa nöbet paralarının toplanmasıyla tespit edilir. Yeni başlayan bir anestezi teknisyeni için bu ücretler yaklaşık olarak 1700+700+(0-700 arasında farklılık gösterebilir) + nöbet parası biçimindedir. Nöbet ücreti saati yaklaşık olarak 11,5 TL‘dir ve aylık 120 saate dek ödeme alınır. Bu maaş ücretleri çalıştığınız kuruma ve bölgeye göre 200 TL’ye kadar değişiklik arz edebillir.

Özel hastanelerde ise maaşınız tecrübenize oranla 1300 TL ile 5000TL arası farklılık gösterebilir. Hemen 5000 TL hayali kurmayın. Oralara ulaşabilmeniz için bu mesleğe senelerinizi vermeniz lazımdır. Özel hastanelerde sabit bir nöbet ücreti olmaz. O sebeple kesin bir şey söylemek mümkün değil. Özel hastanede her şey size kalmış. Eğer kendinizi yetiştirirseniz ve istenen eleman olursanız rahat edebileceğiniz maaşlara işe girebilirsiniz. 

Anestezi teknisyenleri de yaklaşık olarak bu civarlarda ücret alır. Nöbet saat ücretleri devlet hastanelerinde 9,80 TL‘dir ve aynı biçimde 120 saatin üzerine ödeme olmaz.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri