Uzmanlar, alzaymır hastalığının yaşlılarda görülen unutkanlığın en sık nedeni olduğunu belirtti. Her gün yapılan yürüyüş, alzheimer hastalığına yakalanma riskini yüzde 50 azaltıyor. 

TEK SONUCU UNUTKANLIK OLMUYOR

Alzaymırın 65 yaş üzerindeki kişilerin yaklaşık yüzde 10'unda görüldüğünü söyleyen uzmanlar, "Alzaymır hastalığında unutkanlık dışında ayrıca karar vermede zorlanma, konuşurken kelime bulamama, hesap yapamama, kişileri tanıyamama, içe kapanma, sosyal olarak kabul edilemez davranışlar, hırçınlık gibi şikayetler gözlenir. İlerleyen dönemlerde hasta hiçbir iş yapamayıp, tamamen başkalarına bağımlı hale gelir" dedi.

YENİ ŞEYLER ÖĞRENMEYE DEVAM EDİN

Artan yaşam süresi ile toplumsal sağlık sorunu haline gelen bu hastalıktan korunma yöntemleri arasında dahili, özellikle damarsal hastalıkları kontrol altına almak, sigara içmemek, düzenli uyku, sosyal ilişkileri korumak, stresi kontrol etmek, sağlıklı beslenme ile bedensel ve zihinsel egzersiz bulunmaktadır. Günde 1,5-2 kilometre, haftada 10-15 kilometre, toplam 3 saat süren nefesi hafif daraltan şekilde yapılan yürüyüş hastalık riskini yarı yarıya azaltır. Yaşam boyu yeni şeyler öğrenmeye devam etmek de korunmada çok önemlidir. Beslenmede sebze ve meyveden zengin bir diyet programına yönelinmelidir.