Alzheimer Hastalığında Büyük Artış

Dünyada ve Türkiye’de yaşlı nüfusunun artması Alzheimer hastalığında da artış yaşanmasına neden oldu. Dünya genelinde 50 milyonun üzerinde demans hastalığı bulunduğu belirtilirken bunu üçte ikisinin Alzheimer olduğu bildirildi.

Alzheimer Hastalığında Büyük Artış

Alzheimer Hastalığında Büyük Artış

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Hanağası, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü olması nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Alzheimer ve demansa sebep olan hastalıkların sıklığında, yaşlı nüfusa bağlı olarak büyük bir artış yaşandığına değindi.

Bugün Alzheimer ve demans hastası olan kişilerin sorunlarına dikkati çeken, onlara ve yakınlarına yardımcı olabilmek için neler yapılabileceği konusunun çok büyük önem taşıdığını belirten Hanağası, hastalığa ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Hanağası, ‘Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte Alzheimer hastalığında büyük bir artış yaşanıyor. Dünyada 50 milyon civarında demans hastası bulunuyor ve bu hastaların yaklaşık üçte ikisini Alzheimer hastalarını oluşturuyor’ ifadelerini kullanarak, Türkiye'de Alzheimer hastası olan kişilerin sayısının gelişmiş ülkelere oranla benzer olduğunu belirtti.

‘ALZHEİMER TANISI KOYMAK ARTIK ÇOK KOLAY’

Hanağası, ‘Artık Alzheimer hastalığına erken aşamalardan itibaren çok kolay tanı konulabilmektedir. Ancak beklenen en büyük gelişme hastalığın tedavisi ile yeni ve güçlü seçeneklerin ortaya çıkmasıdır. Hastalığın mekanizmalarının daha iyi anlaşılması ile önümüze yeni tedavi seçenekleri çıkabilir’ dedi.

Hastalıkla ilgili en önemli gelişmenin hastalık tanısının erken aşamalarda koyulabilmesi ve risk faktörlerinin ortaya çıkarılması şeklinde olduğunu belirten Prof. Dr. Haşmet Hanağası, hastalığın hala kesin olarak nasıl başladığı hakkında yeterli bilginin bulunmadığını, bu nedenle bilgi eksikliğinin tedavide de sınırlı bir başarı sağlanmasına neden olduğunu, hastalık mekanizmalarının daha da iyi anlaşılması ile yeni tedavi yöntemlerinin gündeme gelmesinin beklendiğini belirtti.

Prof. Dr. Hanağası, Alzheimer’ın tüm dünyada hakkında en çok araştırma yapılan hastalıklardan biri olduğunu ve genetik özelliklerine bakıldığı zaman iki gruba ayrıldığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

‘İlk grup ileri yaşta başlayan ve aile öyküsünün çok belirgin olmadığı hastaları içerir. Bu grupta hastalık genel olarak 65 yaşının üzerinde başlar ve ailede Alzheimer öyküsü olması hastalığa yakalanma riskini arttırır. Bu grupta hepimizde bulunan bazı genetik risk faktörleri veya genetik koruyucu faktörler çevresel risk faktörleriyle beraber hastalığın ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Genetik özellikler konusundaki ikinci grup ailevi Alzheimer hastalığı dediğimiz tüm Alzheimer hastalığının yüzde 1'den azını oluşturan gruptur. Bu grupta hastalık sıklıkla 60'lı yaşlardan önce başlar. Hastalığın başlangıç yaşı 30'lu yaşlara kadar gerileyebilir. Bu grupta ailede yoğun bir şekilde erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı öyküsü bulunur. Hastalar incelendiğinde hastalığa neden olabilecek mutasyonlar saptanır.’

Alzheimer’ın kadınlarda daha fazla görüldüğünü fakat bu durumun sebebinin kesin olarak bilinmemekle beraber bazı hormonal ve kadın cinsiyetiyle ilişkili genetik risk faktörlerinin rolü olduğunun düşünüldüğünü belirten Hanağası, şu ifadeleri kullandı:

‘Alzheimer sinsi bir hastalıktır. Hastalık ilk olarak günlük hayatı etkilemeyen basit unutkanlıklar ile başlar ve zaman içinde zihinsel yakınmalar hastanın hayatında olumsuz etkiler oluşturur. Zihinsel işlevlerindeki aksama günlük yaşam aktivitelerini de bozmaya başlar. Örneğin para hesabı, yön bulma, ev işlerini yapma gibi günlük işlevlerde aksamalar meydana gelir. Alzheimer hastalığı basit unutkanlıklardan yapılan klinik testler, çeşitli laboratuvar ve görüntüleme incelemeleri ile kolayca ayrılabilir.’

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR