Akdeniz Anemisi Bebek Bekleyen Çiftleri Tehdit Ediyor!

Hastalık belirtileri arasında kan değerlerinin belirgin düzeyde düşük olması, kişinin iştahsızlığı, cilt renginin soluk olması ve dalak ya da karaciğerin büyüyen bir hareketlenme içinde olması sonucu karında şiş bir görünüm oluşması yer almaktadır.

Akdeniz Anemisi Bebek Bekleyen Çiftleri Tehdit Ediyor!

Hasta kişide bulunan kemik iliği, görevini tam olarak yerine getiremeyip vücudun ihtiyaç duyduğu oranda kan üretemediği için kişinin yaşam kalitesi dolayısıyla yaşam süresi olumsuz yönde etkilenir.

BULAŞICI VİRÜSLERDEN KORUNMANIN YOLLARI

Hastalığın ilerleyen safhalarında yüz yapısından başlayarak kemiklerde ve cilt renginde yapı bozuklukları oluşur. Ülkemizde Akdeniz anemisi üzerine yapılan araştırmalarda 1 milyondan fazla kişinin taşıyıcı ortalama 4500 civarı hasta olduğu tespit edilmiştir.

HASTALIKTAN KORUNMA YOLLARI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hastalıktan korunmak için çiftlerin bebek sahibi olmadan önce Talasemi taşıyıcısı olup olmadıklarına ilişkin test yaptırmaları, gerek farkındalık kazanmak gerekse olası hastalık riskini ortadan kaldırmak açısından oldukça önemlidir. Çiftlerin her ikisinin de taşıyıcı olması durumunda genetik açıdan sağlıklı embriyolar seçilip anne rahmine yerleştirilir. Dolayısıyla doğacak bebeğin Talasemi hastası olarak doğma ihtimalinin önüne geçilmiş olunacaktır.

AKRABA EVLİLİKLERİ EN BÜYÜK ETKEN!

Hastalıktan korunmada bir diğer yöntem ise akraba evliliklerinin önüne geçilmesidir. Özellikle hastalığın yoğun olarak görüldüğü şehirlerde yaşayan çiftlerin akraba evliliği gerçekleştirmesi Talasemi hasta sayısının katlanarak artmasına neden olacaktır. 

Yorum Yaz

Diğer Sağlık Haberleri