Doğum ağrısı her kadında aynı şiddetle hissedilmese de genden gene değişen şiddetli bir ağrı olarak tanımlanmaktadır. Genellikle çok şiddetli olmakla birlikte çoğu bebek bekleyen tarafından yaşadıkları en şiddetli ağrı olarak görülmektedir.

Doğum yaparken çekilen sancı annenin çok fazla acı çekmesine vücudunun gerilmesine ve kemiklerin ağırlaşarak derimize etki etmesine sebebiyet vermektedir. Çağımızın gelişen teknolojisiyle artık bu acıların çekilmesinin önüne geçiliyor. Kadınlar artık ağrısız doğum yaparak acısız bir şekilde yorulmadan bebeklerini kucaklarına alma fırsatını elde ediyorlar.

Ağrısız doğum sonrasında anne yaşadığı ağrıyı az da olsa hisseder fakat doğum anında yaşanan o şiddetli ağrıdan pek fazla etkilenmezler. Öncelikle anne adayı doktoruyla görüştükten sonra ameliyathaneye alınarak hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Ameliyat öncesinde anne adayının herhangi bir sorusu varsa bunlar yanıtlanmaktadır.

Ağrısız doğum için kullanılan ilaçlar vücudumuzda bölgesel yerlere nüfus ettiğinden uzmanlar tarafından verilen bilgilere göre bebek üzerinde herhangi bir yan etki yaratmamaktadır. Kullanılan ilaçlar bebeğe gidene kadar vücut tarafından sindirildiği için bebeğe olumsuz bir etkisi yoktur.