Her ağrı hissettiğmizde veya hastalıkların yan etkilerinden kurtulmak istediğimizde başvurduğumuz kimyasal ilaçlardan olan ağrı kesiciler aslında bu ilaçlara bağımlılık yaratarak sağlığımızı olumsuz anlamda etkilemektedir. Bu sayede oldukça fazla ortaya çıkan riskli hastalıkların oranı da bir o kadar artmaktadır. Bu hastalıkları önlemek ve bu ilacı daha az kullanmaya yönelmek de sizin elinizde... İşte ağrı kesici bağımlılığı ve tedavi yöntemleri;

AĞRI KESİCİ BAĞIMLILIĞI HANGİ İNSANLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜR?

Özellikle migreni olan kişilerde bağımlılık dayanılmayacak şiddetteki atakların artması sonucu sık ağrı kesici kullanımına bağlı olarak ortaya çıkar. Kişi ağrılarından ötürü ağrı kesici kullanmaya başlasa da bir süre sonra ağrı kesiciler vücutta ağrıya sebep olur ve bunu sonlandırmak için de kişi yeniden ağrı kesici kullanmaya başlar. Bu kısır döngü içinde kişi artık ağrı kesici bağımlısı olmuş olur. Her migren hastası potansiyel bir ağrı kesici bağımlısıdır.

AĞRI KESİCİ BAĞIMLILARININ YAŞADIKLARI PROBLEMLER

Ağrı kesici kullanımına bağlı olarak ağrı çeken bağımlılar ağrının yanında unutkanlık, depresif olma hali, baş dönmesi, yorgunluk, enerji eksikliği ve dikkat eksikliği gibi sorunlarla da baş etmek zorunda kalıyorlar.

AĞRI KESİCİ BAĞIMLILIĞININ SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR

Damarların içerisinde kana karışarak daha olumsuz etkilerini göstermektedir. Bu sebeple bu ilacı kullanırken dikkat edilmesi gereken unsur daha az bağımlılığa sebep olacak şekilde tüketilmesi gerektiğinin bilincinde olmaktan geçiyor.