Uzmanlar yaptıkları araştırmalar ışığında aç kalma durumunun kanser hastalığına ve kanserli hücrelere olan etkilerini gözlemlediler. Araştırmalar sonucunda büyük bir bölümü ırsi olan kanser hastalığının sebebinin daha çok genetik olduğunu belirterek bu durum için araştırmalar devam ederken kanserli hücrelerina azalmasında büyük rol oynayan aç kalma durumunun da yararlarından bahsettiler.

Genetik olarak taşıdığımız bu hastalık dış etkenlerden de kaynaklı olarak gittikçe ilerleyebilmektedir. Özellikle fazla sigara tüketimi de bu hastalığa sebep olan en önemli etkenlerden bir tanesidir. Açlık durumunun vücut yağlarını yaktığı gibi vücuttaki şeker oranını da en aza indirmektedir.

Vücuda verdiği bu zararları giderebilmek adına sağlıklı beslenmek ve bol bol su içmek de bu durumu giderebilmek adına oldukça önemlidir. Özellikle sigaranın vücudumuza verdiği zararları beslenme ve spor programlarıyla en aza indirgemek oldukça önemlidir. Aç kalarak da bu kötü etkileri giderebilmek ve hastalığa yakalanma olasılığını en aza indirmek doğru olacaktır. Bu yüzden aç kalmanın ve yemeği az bir zaman diliminde de olsa kesmenin bu hastalığı geçirmede oldukça büyük faydaları vardır.