ABD’li İlaç Şirketi Aşının Başkanlık Seçimlerine Yetişmeyeceğini Duyurdu

ABD’li ilaç şirketi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının resmi onay başvurusu için Kasım ayının üçüncü haftasına kadar bekleyeceklerini duyurdu.

ABD’li İlaç Şirketi Aşının Başkanlık Seçimlerine Yetişmeyeceğini Duyurdu

ABD’li İlaç Şirketi Aşının Başkanlık Seçimlerine Yetişmeyeceğini Duyurdu

Amerikan ilaç şirketi Pfizer üst düzey yöneticisi Albert Bourla, ‘aşı tarihiyle ilgili halktaki kafa karışıklığını’ gidermek amacıyla şirketin resmi internet sitesi üzerinden kamuoyu için ‘açık mektup’ yayımladı.

Mektupta, ‘Açıkça belirteyim ki Pfizer, verilerin pozitif devam edeceği varsayımıyla güvenli bir aşamaya ulaştıktan sonra kasım ayının üçüncü haftasında (Kovid-19 aşısı için) ABD'de Acil Durum Yetkilendirme Kullanımı için başvuruda bulunacaktır’ ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, belirtilen zaman çizelgesinin tahmin edilen en iyi tarih olduğuna dikkat çekilerek, verilerin ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) yetkililerinin yanı sıra bağımsız bilim insanları tarafından oluşturulan halka açık bir panel tarafından da inceleneceği belirtildi.

TRUMP, SEÇİME KADAR AŞININ YETİŞECEĞİNİ SAVUNMUŞTU

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce yaptığı açıklamalarında koronavirüs aşısının 3 Kasımda gerçekleşecek olan başkanlık seçimlerinden önceye yetişeceğini iddia etmişti.

Pfzer Üst Yöneticisi Bourla ise 5 Ekim’de çalışanları yönelik yazdığı diğer açık mektupta koronavirüs aşısı konusunda ‘bilimin yanında’ olduklarını söylemiş ve aşının zamanı konusunda ‘siyasi baskıya boyun eğmeyeceklerini’ ima etmişti.

27 Temmuz’da ABD, Arjantin ve Almanya’nın aralarında olduğu diğer ülkelerde 30 bin gönüllünün katılımıyla 3. aşama klinik denemelere başlayan Pfizer, 12 Eylül’de denemenin katılımcı sayısını 44 bine çıkarmak için ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) başvuruda bulunmuştu.

ABD hükümeti, testlerde başarı yakalanması durumunda Aralık ayında 100 milyon doz, daha sonrada 500 milyon doz daha aşı satın almak üzere Pfizer ile 1,9 milyar dolarlık anlaşma yapmıştı.

Öte yandan, diğer Amerikan ilaç üreticisi şirketleri Johnson & Johnson (J&J) ile Eli Lilly de bu hafta, ‘güvenlik endişesi’ sebebiyle devam ettirdikleri koronavirüs aşısı ve antikor klinik deneyleri durdurduklarını duyurmuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR