Saç Dökülmesinin Nedenleri

Dermatoloji Uzmanı Dr. Zerrin Baysal, saçların bu şekilde dökülmesinin oldukça doğal bir süreç olduğunu belirtti ve günde 50-100 tel saçın dökülebildiğini ifade ederek saç dökülmesine yol açan 5 sebebi şöyle sıraladı:

30.03.2018-11:23 - (Son Güncelleme: 30.03.2018-11:19)Saç Dökülmesinin Nedenleri

Özellikle kadınlar için oldukça önemli olan saçlar çok fazla bakım ister. Bakımlı bir görünüme sahip olmasalar bile sağlıklı saçlar her insan için önemlidir. Fakat beslenme düzeninden, strese, yanlış ürün tercih edilmesinden çeşitli rahatsızlıklara kadar pek fazla sebep saç dökülmesini de beraberinde getiriyor. Saç dökülmesi estetik görünümle beraber kişinin psikolojisini bile bozabiliyor.

Bulunan her saç telinin bir yaşam siklusu var. Her saç teli 4- 6 sene yaşıyor, sonra dinleniyor ve daha sonra da koparak dökülüyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Zerrin Baysal, saçların bu şekilde dökülmesinin oldukça doğal bir süreç olduğunu belirtti ve günde 50-100 tel saçın dökülebildiğini ifade ederek saç dökülmesine yol açan 5 sebebi şöyle sıraladı:

1. Genetik faktörler: Kadınlarda ve erkeklerde sebepler birinden farklıdır. Erkeklerde oluşan tip, genetik olan toplumun %50’sinden daha fazlasında olan erkeksi tip hormona duyarlı saç dökülmesidir ki bu vaziyet kroniktir.

2. Deri problemleri: Başlıca genetik dökülmelerden farklı deri ve iç rahatsızlıkları da saç dökülmesine yol açar. Deri kaynaklı dökülmelerin geneli deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle oluşur.

3. Yanlış beslenme alışkanlıkları: Besinsel sebeplere bağlı dökülmeler de çok rastlanan diğer bir faktördür. Nitekim saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi kanlanması önemli bir unsurdur.

4. Vitamin ve mineral eksikliği: Beslenme problemi bulunmamasına rağmen saç için lazım olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması saçı döken diğer sebeplerdendir.

5. Hormonal sorunlar: Eğer kişide hormonal sıkıntılar mevcutsa, adet gecikmeleri ya da düzensizlikleri, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi problemler yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu defa hormonal saç dökülmesinden söz edilebilir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR