Saç Dökülme Nedenleri

Birçok kişinin karşılaştığı saç dökülmesi probleminin en önemli nedeni vitamin eksikliğidir. Ayrıca mevsim geçişleri, stres, hormon bozuklukları da saç dökülmesine neden olur. Peki, saç dökülme nedenleri nelerdir? Saç dökülmesini engellemek için ne yapma gerekir? Mavi su saç dökülmesini engeller mi?

05.08.2020-18:13 - (Son Güncelleme: 05.08.2020-18:06)Saç Dökülme Nedenleri

Hemen herkesin muzdarip olduğu saç dökülmesi altında birçok neden yatıyor olabilir. Vitamin eksikliği, stres, hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar, yaşlanmanın parçası vb. saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır. Sizin için saç dökülmesinin nedenlerini ve engellemek için yapabileceklerinizi bir araya getirdik. İşte detaylar…

SAÇ DÖKÜLME NEDENLERİ

Saçlı deride ortalama 100 bin adet saç bulunuyor. Erişkinlerde yıkama ve tarama esnasında günlük ortalama 50-100 adet saç teli dökülmesi normal olarak kabul edilir. Genetik ve bazı hastalıklar dışında vitamin-mineral eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında yer alır. Saç dökülmesi; hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

VİTAMİN EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

Çinko, biotin, B12 vitamini, folik asit eksikliği, E ve D vitamini eksikliği saç dökülmesinin en önemli nedenidir. Aynı zamanda demir eksikliği de kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır.

SAÇ DÖKÜLMESİ VE MAVİ SU

Mavi su, saç köklerinin güçlendirilmesini sağlayarak saçların sağlıklı ve gür bir şekilde çıkmasını sağlar. Saçları zayıf çıkan veya bölge bölge boşlukları olan kişiler mavi su spreylerinin işe yarayacağını düşünerek satın alıyor. Ancak mavi su, bazı kişilerin saç derisine hasar vererek cildin alerjik reaksiyon göstermesine neden oluyor. Mavi su konusunda unutulmaması gereken en önemli nokta ise her kişinin saçları farklı nedenlerden dökülür. Bu nedenle mavi su gibi saç çıkaran spreylerin içeriğinin doğal olmasına dikkat etmek gerekir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR