Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son Kozlarını Oynuyorlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütlerinin Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı birleşmelerini değerlendirdi: Çünkü sonları geldi, son kozlarını oynuyorlar... Midyat’taki vatandaşlarımızın mesajı da çok önemliydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Son Kozlarını Oynuyorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD'de ringlerin efsanesi Muhammed Ali'nin cenazesine katıldıktan sonra dönüş yolunda gazetecilere konuştu:

Cuma günü yapılacak anma ve uğurlama törenine kalmamanız, Türkiye'ye dönüşünüzü erkene almanız çeşitli spekülasyonlar hakkında neler söylersiniz?

Söylediğim gibi bizim buraya gelişimizdeki birinci neden, dini vecibemizi yerine getirmekti. Dini törenden sonra orada yapılacak merasim netleşmemişti. Taslak sürekli değişiyordu. Perşembe günü cenaze namazını da eda etmiş olmamız hasebiyle, Cuma günkü programa kalmaya gerek duymadık. Siyasi liderlerin katılımına dair bir şeyden de söz edilmedi. 'Ülkemiz hassas bir dönem içerisinde, orada fazlasıyla yapılacak işlerimiz var' diyerek, Cuma'yı beklemeden dönmeyi tercih ettik.

Muhammed Ali'nin sporculuğunun ötesindeki kişiliğini ifade ettiniz. Ekleyeceğiniz detaylar var mı?

İnsanların hayatı, değeri yaşadıkları sırada tam anlaşılamayabiliyor. Hatta çoğu kez değerlerinin anlaşılmaya başlanması, ebedi aleme göç etmelerinden sonra gerçekleşiyor. Ülkemizde de dünyada da bunun pek çok örneği var. Mesela o dönemlerde Martin Luther King ve destekçileri, Muhammed Ali'nin düşüncelerine sıcak bakmıyorlardı. Hani özgürlük mücadelesiydi? Biri Hristiyan, diğeri Müslüman çünkü.

Milli takımımızdan beklentileriniz?

Hırvatistan maçına gitmek de istiyordum. Maalesef şartlar el vermedi, gidemeyeceğiz. Fatih Hocamızla beraber, genç dinamik bir takımımız var. Hırvatistan maçında da önemli olan, galibiyettir. Bu arada Cüneyt Çakır da hakem olarak orada yer alacak. Hatta final hakemleri için de ismi geçiyor. Ona da ayrıca başarılar diliyoruz.Son yıllarda Türkiye genelinde stadyumlarda da önemli iyileşmeler sağlandı...

Doğrudur. Artık çok modern stadyumlarımız var. Dünyada bu işte en önde olanların yakaladığı imkanlara ulaştık.

ABD'de seçim sürecine girildi. Obama dönemindeki Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl değerlendirirseniz?
Şunu çok açık ve net olarak söyleyebilirim. Aslında Sayın Obama göreve başladığında Türkiye'nin de ilk ziyaret ettiği ülkelerden biri olması, bizleri çok umutlandırmıştı. Hatta salt bir stratejik ortaklık değil, biz bir model ortaklık oluşturalım demiştik. Ekonomik alanda, dış politikada da beklentiler tam gerçekleşmedi.

Suriye ve Irak olayında ne yazık ki hep birlikte çok güçlü bir varlık ortaya koyamadık. Kendilerine, "DAEŞ terör örgütüne karşı ortak mücadelede biz varız. Yeter ki PYD ile, YPG ile iş yapmayın" dedik. Onlara yaptıkları silah yardımlarının yarısını DAEŞ'e kaptırıyorlar. Amerikan askerlerinin kollarında YPG amblemleri. Tüm bunlar ülkemde ABD'ye karşı ciddi bir infiale neden oluyor. Uyarılarımıza rağmen bu durum hala devam ediyor. Bu durumlar bizleri tabii ki üzüyor.

Suriye'deki durum adeta bir çıkmazda. Obama'nın hataları diyebilir miyiz?

Bunu sadece Sayın Obama'ya fatura etmek doğru olmaz. Fakat ben Obama'dan tabii ki çok daha kararlı bir duruş bekledim, bekliyorum.

Peki Rusya ile ilişkilerde yeni bir gelişme söz konusu mu?

Benim üzüldüğüm konulardan biri de Rusya'nın Suriye'deki görüntüsüdür. Sayın Putin ile bizim aramızdaki hukuk ikili ilişkileri çok ileri bir noktaya taşıdı. Malum olaydan sonra neredeyse kopma noktasına geldi. Koptu demek istemiyorum, toparlanacağı ümidini taşıyorum.

Terörle mücadeleye ilişkin yeni bir yol haritası var mı?

Terör şu tarihte biter veya şöyle bir şey olursa orada biter diyebilmek tabii ki mümkün değil. Terör örgütlerinin birlikte hareket etmeye başlamaları, artık son kozlarını oynadıklarının göstergesi. Bizler, sadece askerimizle değil polisimizle köy korucularımızla da, bu süreçte de operasyonları sürdüreceğiz. Netice alınana kadar operasyonlar sürecek.

Terörle mücadelede vatandaşlarımız tam destek veriyor

Midyat'taki mesaj çok önemliydi. Bu tüt tepkilerin, oralarda terör örgütünün varsa alt yapısını, Allah'ın izniyle silip süpürebileceğine inanıyorum.

Erdoğan, "Ahmet Bey'in döneminde de talimatı verilmişti bunun. Şu anda aynı şekilde Binali Yıldırım bey döneminde de kararlı bir şekilde Paralel örgütün üstüne gidiliyor. Bakanlar kurulu toplantısında da, bütün bakan arkadaşlara bu konuda bir çağrı yaptığını da yine bizzat kendisinden dinledim" dedi.

Takvim

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR