Reina Canisine DEAŞ Şantajı! Şayet Polise Ötersen Oğlunu...

DEAŞ'ın kritik eylem yapacak teröristleri yakalandıklarında derin bağlantılarını itiraf etmesinler diye şantaj yapmak için çocuğu olanlardan seçtiği ortaya çıktı. DEAŞ'ın eylemden sonra teröristlerin 'Konuşursan çocuğun ölür' mesajı verdiği tespit edildi.

20.01.2017-01:25 - (Son Güncelleme: 30.11.-0001-00:00)Reina Canisine DEAŞ Şantajı! Şayet Polise Ötersen Oğlunu...

İstanbul polisinin 16 günlük amansız takibi sonucu yakalanan Reina canisi DEAŞ'lı Abdulkadir Masharipov'un sorgusu sürüyor.

İfadesinde ilk günden itibaren DEAŞ'lı 2 kurye tarafından alınan çocuğunu soran Masharipov'un bu tavırları polisin dikkatini çekti. Sürekli 'Çocuğumu buldunuz mu?' diye soran caninin 4 yaşındaki oğlunun DEAŞ'ın bir hücresinde olduğu belirlendi. 

Şantaj yapıyorlar

Polis 2 DEAŞ'lı kuryenin Masharipov'un oğlunu Reina katliamı sonrası elinde tuttuğu ve kaçış sürecinde bir kaç kez kendisine gösterdiğini belirledi. Masharipov'un verdiği bilgiler doğrultusunda Pendik'teki bir adrese baskın yapıldı. Ancak adresteki DEAŞ kuryelerinin çocukla birlikte oradan ayrıldığı ortaya çıktı.

Yapılan değerlendirmede DEAŞ'ın Reina canisine çocuğunu kullanarak polise bilgi vermemesi konusunda şantaj yaptığı tespit edildi. 

Çocuklu terörist makbul 

Hücrelere yapılan baskınlarda gözaltına alınan teröristlerin verdiği bilgiler doğrultusunda DEAŞ’ın önemli terör saldırılarında kullandığı canlı bomba ve teröristleri çocuklu olanlardan seçtiği ortaya çıktı. Çocuklu teröristlere bu yolla şantaj uygulanıyor.

Polis Reina hücresine yönelik yaptığı seri operasyonlarda Bursa, İzmir ve Konya'da 80 örgüt üyesini gözaltına almış bunların çoğunun çocuklu olduğu dikkat çekmişti.

2. saldırgan şüphesi

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ortaköy'deki saldırının, bir kişinin, terör örgütü grubunun ya da hücrenin tek başına yapabileceği bir eylem olmadığına işaret etti. Kurtulmuş, "Saldırgan yakalandı ama o gün orada saldırıya karışan başkaları var mıydı, onlar bir şekilde oradan kaçırıldı mı? Bunlara bu lojistik destekleri kimler sağladı? Saldırganı yakalayan emniyet güçlerimizin inşallah başarıyla bu işin arkasındaki gerçeği de ortaya çıkaracağına inanıyorum" dedi. 

Kaynak: Akşam / Devrim Tosunoğlu

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal