Putin’in Siber Savaşı

Hasan Birgül
18 Eylül 2020 Cuma 18:28

Rusya'nın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustos'ta uçağa binen Navalny'nin uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.

Omsk'taki hastaneye kaldırılan Navalny'nin çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürüldü. 44 yaşındaki Navalny, 22 Ağustos'ta Omsk'tan özel bir uçakla tedavi için Almanya’ya sevk edildi.

Son dönemler de kafama çok takılıyor. Muhalif olan, karşı çıkan, ortaya çıkaran zehirleniyor veya hacker gruplar tarafından siber saldırıya uğruyor. Avrupalı Devletlerin uzun süredir dert yandığı bir konu Rusya’nın Siber Saldırı ve Rus Paralı Askerleri Wagner grubu.

Hükümetlerin açıklamaları ciddi anlamda kafaları karıştırsa da Putin’in gizli ordusu devrede. Avrupa'da birçok ülkenin dünya genelindeki siber saldırıları sonucunda Rusya’yı hedef göstermesi tansiyonu zaman zaman yükseltiyor. Batılı istihbarat örgütlerine göre hacker grubu olan “APT 28”, Rusya Askeri İstihbarat Teşkilatı’na (GRU) bağlı çalışan bir birim. 

GRU’nun son yıllarda hükümet bilgisayarlarına yönelik e-posta saldırılarıyla bilgi edinmeye çalıştığı çıkan haberler de görüyoruz. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. ABD, Almanya, Hollanda, Letonya bir zamanlar Belarus ve şimdi İngiltere tansiyonu tekrar çıkarmaya niyetli. Rusya, ithamlara karşı, provokasyon açıklaması yapıyor.

Açıkçası, Rusya’nın bu açıklamaları beni tatmin etmiyor. Geçmiş dönemde çıkan haberleri hatırlarsak; 2018’de Baltık ülkesi Letonya istihbarat teşkilatı, Rusların Letonya'nın savunma sistemlerine ve bazı devlet kurumlarına yönelik siber saldırı düzenlediğini ileri sürmüştü.

Hollanda Savunma Bakanlığı, Rusya'ya nota vererek, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) siber saldırı düzenlediğinden şüphelenilen dört Rus vatandaşını sınır dışı etmişti.

İngiltere geçtiğimiz hafta Ulusal Siber Güvenlik Merkezi'nin (NCSC) bulgularına göre batı ülkelerine yönelik siber saldırıları düzenleyen grupların GRU'ya bağlı olduğunu açıklamıştı.

Hollanda ve İngiltere'nin değerlendirmelerine güvendiklerini duyuran Alman Hükümeti, “APT 28 kampanyasının arkasında büyük ihtimalle Rusya'nın istihbarat servisi GRU'nun bulunduğundan hareket ediyor. demişti.

Şansölye Merkel’in açıklamalarını da tekrar hatırlarsak;Rusya'nın çirkin casusluk girişimlerine dair ellerinde ciddi kanıtlar bulunmasına rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi bir hal alması adına çaba sarf ettiğini söyledi ama başarılı oldukları söylenemez.” ABD’li yetkililer ise “Soğuk Savaş sırasında bile Sovyetlerin bunu yapmaya çalıştığını hiç görmemiştik.” şeklindeki açıklamayla şaşkınlıklarını dile getirdi.

ABD Adalet Bakanlığı, GRU’yu bilgisayar korsanlığı faaliyetleri nedeniyle cezalandırmak için bazı önlemler alacaklarını açıklamıştı. Ruslar sürekli reddetseler de bu iş uzayacak gözüküyor. Dikkatimi çeken bir yaptırım haberi daha; Avrupa Birliği (AB), siber saldırılar düzenledikleri gerekçesiyle Rus ve Çinli 6 kişi ile aralarında GRU’nun da bulunduğu 3 kuruluşa yaptırım kararı aldı. AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, OPCW’ye düzenlenen saldırı dahil olmak üzere 2018'deki “WannaCry”, “NotPetya” ve “Operation Cloud Hopper” adı verilen siber saldırıları düzenleyen veya bunlara müdahil olanlar çeşitli yaptırımlara maruz kalacak.

Yaptırımlar arasında seyahat yasağı ile varlıkların dondurulması bulunuyor. Buna ek olarak AB üyesi ülkelerin vatandaşları ile bu ülkelerdeki şirketler, listeye alınan kişi ve kuruluşlara fon sağlayamayacak, AB Konseyinin açıklamasında, “Yaptırımlar, AB ve üyelerine yönelik kötü amaçlı siber faaliyetlerin önlenmesi, caydırılması ve bunlara cevap verilmesi için AB'nin siber diplomasi araçları içindeki seçeneklerden biridir. AB, bu aracı kullanmıştır.” denildi.

AB'nin yaptırım uygulayacağı kişilerden ikisi Çinli, dördü ise Rusya vatandaşı. Listedeki kuruluşlar ise GRU'nun yanı sıra Çin'in “Tianjin Huaying Haitai Science and Technology Development Co. Ltd. (Huaying Haitai)” adlı şirketi ile Kuzey Kore'den “Chosun Expo” isimli şirket. “Wanna Cry” ve “NotPetya” adlı saldırılar 2018'de düzenlenmiş, bunlardan birçok ülkedeki bilgisayarlar da etkilenmişti. “Cloud Hopper” isimli saldırının arkasında ise Çin'in desteklediği iddia edilen “APT10” adlı korsan grubun bulunduğu belirtilmişti. 

En son dikkatimi çeken haber şöyle oldu; İngiltere’deki 2019 seçimleri öncesi eski Ticaret Bakanı Liam Fox'un e-posta hesabından çalındığını söyledi. İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla Reuters'a konuşan kaynaklar, Rus olduğundan şüphelenilen hackerlerin geçen yıl 12 Temmuz ve 21 Ekim tarihleri arasında birçok kez Fox'un hesabına girdiğini belirtti.

Kaynaklar, olaydan hangi Rus grup ya da örgütün sorumlu olduğu konusunda bilgi vermedi ancak devlet tarafından desteklenen bir operasyon olduğuna dair işaretler bulunduğunu ifade etti.

Rus Hacker ’lar bilgisayar başında Avrupa’yı hallaç pamuğuna çeviriyor ve sadece ithamlarla karşılaşıyorlar. Sözde yaptırım çok ama somut adımlar gerçekleşmiyor. Avrupa’nın Rusya korkusu gün geçtikçe artarken Amerika sessiz ve tedirgin Avrupa’yı kendi başına bırakmış duruyor.

Rusya, Avrupa’yı her anlamda sıkıştırmak için elinden geleni yapıyor. Avrupa Şikâyet etmeye devam etsin, Ruslar ruletlerine devam etsinler. İlerleyen günlerde bu yazının devamın da Rusya’nın Paralı Askerlerine değineceğim.

Celal Arslan

Dövizin Önlenemeyen Yükselişi

Adem Kılıç

Fransa'nın Yüzünden Batı'nın Makyajı Akıyor!

Talha Arslan

Fener’in Rüzgarı, Fırtınayı Süpürdü!

Erdal Şimşek

CHP’de Neler Oluyor?

Efdal Öztürk

Turunç Rengi Bir Mevsim Sır Veriyor

Hasan Birgül

Zihinsel Tedavi Süreci