Podcast Nedir?

Podcast nedir ekşi? Podcast nedir nasıl kullanılır? Podcast nedir ücretli mi? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

28.05.2018-22:30 - (Son Güncelleme: 28.05.2018-22:20)Podcast Nedir?

Podcast Nedir ve Nasıl Çalışır?

Podcast, Apple tarafından popüler hale getirilmiş bir şeydir ve artık her gün kullandığımız sözcükler içine girmiştir. Hepimiz meşgul yaşamlara sahipken, podcasting sayesinde yapmayı dilediğimiz bazı şeyleri çok zaman harcamadan yapmış oluyoruz. Bunun nasıl olduğunu merak ediyor musunuz? Okumayı sürdürün.

Podcast, taşınabilir cihazlarda dinlenebilir, izlenebilir ve hatta indirilebilir medya verilerinden başka bir şey değil. Herhangi bir ses yada video dosyasını indirebilir ve onu taşınabilir cihazınıza aktarabilirsiniz. Podcastlar, indirme sorunu olmadan taşınabilir cihazlara yazılır. Tabi bunun için bilgisayarınız ile senkronizasyon yapmanız lazımdır. Kafanız karıştı mı? Aşağıda podcasting kavramını basit bir medya dosyası indirme servisinden değişik kılan şeyleri yazacağız.

Podcast nedir?

Podcast, internet üstünden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta olan, müzik yada konuşmadan meydana gelen bir programdır.

En kolay şekliyle bu biçimde anlatılabilir. Podcasting, podcasting gerçekleştiren siteden medya dosyalarını indirmeyi ve aynı dosyayı taşınabilir cihaza aktarmayı sağlamaktır. Bu servisin ismi iPod ve broadcast kavramlarından türetilmiştir. Kavram Apple ile alakalı olsa dahi bir iPod’a sahip olmanız gerekli değildir. Yalnızca bir MP3 çalara sahip olmanız lazımdır.

Podcasting bir medya dosyasını indirmek manasına geliyorsa bu vaziyette ücretsiz indirme servislerinin yerine tercih edilebilir mi? Podcasting hizmetini tercih etmenizi gerektiren sebep bu değildir. Podcasting diğer servislerin tersine RSS kaynağı ile abone olunabilen ve izlenebilen bir şeydir. Medya içeriği ise otomatik olarak taşınabilir aygıtınıza indirilir. Eğer ilgi duyuyorsanız bu hizmete abone olursunuz. Video, ses, haber kaynakları vb. hepsi bunun içinde olabilir ve hepsi bilgisayarınıza indirilir.

Son Dakika Teknoloji Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR