PİNG Nedir?

Kaliteli internet bağlantısı için ping süresinin düşük olması gerekir. Özellikle online oyunlarda önemli olan ping süresinin ne olduğu zaman zaman araştırma konusu oluyor. Peki ping nedir? Ping süresi nasıl düşürülür? İdeal ping süresi nedir?

23.01.2021-13:06 - (Son Güncelleme: 23.01.2021-13:06)PİNG Nedir?

Ping süresinin düşük olması, kaliteli bir internet bağlantısı ve hızı için önemlidir. Peki ping ne demek? Ping süresi dünasıl düşürülür? Bağlantı hızı artırmak için ne yapılması gerekiyor? Detaylar haberimizde...

PİNG NE DEMEK?

Ping, bağlantınızın tepki süresini ifade eder. Ping programı, Mike Muuss tarafından 1983 yılında yazılmış bir programdır. Bir makineye genelde 32 baytlık bir ICMP pakedi gönderir ve aynı paketin geri gelmesini bekler. Bu basit ama önemli program, birçok işe yarayabilir. Sunucu size ne kadar uzak ise, ping süresi de o kadar artmaktadır. Kullandığınız bağlantı tipi de ping'e büyük etki eder. Ping süresi bağlantı kalitesini de etkiler. Ping süresi düştükçe bağlantı kalitesinde artış olur. 

İDEAL PİNG SÜRESİ KAÇ OLMALI?

Ping süresi milisaniyelerle ölçülen bir gezinti süresidir. B30ms ya da daha az mükemmel ping süresi online oyun oynamak için idealdir. Ortalama ping süresi ise 30 ile 50ms arası olabilir.

PİNG SÜRESİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

  • Ping süresinin nasıl düşürüldüğü de önemli bir araştırma konusu. Bunlardan ilki, bilgisayardaki açık olan tüm programları kapatıp, varsa indirmeleri durdurmayı denemek olabilir. 
  • İnternete ne kadar fazla cihaz bağlıysa ve interneti aktif olarak kullanıyorsa, ping süreniz o kadar yükselecek hızınız düşecektir.
  • Ping'iniz hala yüksekse, laptop'unuzu router'ınızın (yönlendirici) yakınına taşıyın veya router'a ethernet kablosuyla bağlayın. Ethernet kablosu, sinyalle ilgili potansiyel sorunları (bu sorunlar ping süresini etkileyebilir) aşmanıza yardımcı olabilir.
  • Router'ınız ile dışarıdan gelen kabloların bağlantısının tam olmasına ve gevşek olmamasına dikkat etmeniz gerekir.
  • Buraya kadar hiçbir seçenek işe yaramadıysa, router'ınızı kapatıp açmayı deneyebilirsiniz.

Tüm bunlara rağmen ping sürenizde sorun varsa, servis sağlayıcınızın destek hattını aramalısınız. Servis sağlayıcınız bazı durumlarda sorunun kaynağını bularak sorunları uzaktan çözebilir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR