Peygamber Efendimiz’in Kedisi Müezza'ya Olan Sevgisi

Temiz bir hayvan olan kedi, ev ahalisinden biri sayılmıştır. Efendimizin birkaç hadisinde bahsi geçen kediler Allah’ın Er Rahim ismini zikretmektedirler.

24.07.2017-17:48 - (Son Güncelleme: 24.07.2017-17:35)Peygamber Efendimiz’in Kedisi Müezza'ya Olan Sevgisi

Evden dışarı çıktığımızda her köşe başından fırlayan kedilerin ev ahalisinden olduğunu biliyor muydunuz? Allah’ın Er Rahim ismini zikreden kedilere bakmak Efendimizin nazik sünnetlerinden birisidir. Mescidde namaz kılan Efendimiz cübbesinin üzerine gelip uyuyan kediyi rahatsız etmemek için cübbesini kesmiştir. Bu ince davranış bizlere hayvanlara dahi nasıl davranmamız gerektiğini göstermiştir. Buna benzer bir hadise de Uhud seferinde karşımıza çıkıyor. Sefere giden ordu, yol üzerinde yavrularını emziren bir kedi çıkıyor. Efendimiz kediye zarar verilmemesi için başına bir nöbetçi dikerek bütün orduyu kedinin etrafından geçirmiştir. Sefer dönüşü nöbetçiden kediyi istemiş ve sahiplenmiştir. Adını Müezza koyduğu kedinin üst damağında lekeleri bulunmaktadır. Bugünde türüne az rastlanan damağında leke olan kediler Müezza’nın neslinden gelmektedir.

Hz. Muhammed’in kedisine olan sevgisi büyüktü. Kedisinin içtiği su tasından abdest alırken onu gören sahabe ‘’ Ya Resul o sudan kedi içti’’ deyince Efendimiz, ‘’ Onlar en temiz ağza sahiptirler’’ buyurmuştur ve abdestini bitirmiştir.

Efendimiz bir başka hadisinde ‘’ Kedi sevmek imandandır’’ diye buyurmuştur. Efendimiz gibi kedi sevgisi büyük olan Ebu Hureyre, Efendimizin kedileri para ile satmayı yasakladığını bildirmiştir. Gerçek adı Abdurrahman b. Sahr olan sahabeye Ebu Hureyre künyesini Efendimiz vermiştir. Ebu Hureyre kedilere ana-babalık eden anlamındadır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR