Pantolonla Namaz Kılınır mı?

Müslümanların en çok merak ettiği fıkıh sorularından biri de pantolonla namaz kılınıp kılınamayacağı ve eteğin şart olup olmadığıdır. Gelin bu soruların cevaplarına bakalım.

22.09.2019-15:25 - (Son Güncelleme: 22.09.2019-15:22)

Namazda giyilmesi için bazı şartlar vardır. Erkekler ve kadınlar için birbirinden farklı olan bu şartlardan merak edileni ise pantolonun zorunlu olup olmadığıdır.

PANTOLONLA NAMAZ KILINIR MI?

Namaza durulacak olan bireyin altına giydiği pantolonun üstünde etek ya da benzer stili bir örtü mevcutsa namazın kılınabileceği bilinmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi lazım en önemli şey, pantolonun mutlaka dar yani bedene yapışık olmamasıdır! Bunun haricinde neredeyse etek kadar bol bir pantolonla namazın kılınabileceği ideal görülmüştür. Müslüman kadının namazda dik durduğunda içini göstermeyen uzun ve bollukta bir giysi giymesi yeterlidir. Bunun için Müslüman kadınların namazda hem rahat edebileceği hem de işini sağlama alması için bol namaz elbisesi ya da uzun kollu gömlek üstüne etek kullanması uygundur. Tesettürlü Müslüman kadınlar için namaz kılarken uzun ve bol elbise kullanması doğru olanıdır. Fakat dışarıdayken ya da bazı koşullar gereği kadının üstünde dize dek bol bir tunik altında pantolon mevcutsa namazın kılınabileceği dile getiriliyor. Namazın hiçbir şartta kazaya bırakılmaması için). Eğer vesveseye kapılıp namazın kabul olup olmadığından şüphe etmeyi arzu etmiyorsanız o insan uygun zamanda o zamanın namazının tekrardan kazasını kılabilir.

Son Dakika Kadın Haberleri için sayfayı aşağı kaydırın.

 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR