Özel okullardan velilere baskı: Yüzde 115 zam istiyorlar! Ocak ayında daha fazla ödersiniz

Ocak ayında yapılacak maaş zamları öncesinde özel okullar velilere erken kayıt baskısı yapmaya başladı. Bazı okullar, velileri arayarak yüzde 115 seviyelerine ulaşan zam talepleriyle yeni dönem için kayıt yaptırmalarını istiyor. Detaylar haberimizde…

19.11.2023-09:51 - (Son Güncelleme: 19.11.2023-09:51)

Bazı özel okullar, 'erken kayıt' adı altında daha şimdiden gelecek yılın ücretini velilerden talep etmeye başladı. İstenen rakamlar ise geçen yılın iki-üç katı üzerinde. Çocukları özel okulda okuyan veliler ise daha şimdiden eğitime ne kadar bütçe ayıracağını düşünüyor.

Velileri arıyor ve mesaj atıyorlar

FOX Haber'e konuşan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, "Bugünlerde velilerden gelen çok sayıda şikayet var. Erken kayıt baskısıyla fahiş zamlar yapılmış özel okul ücretlerinin ödenmesi için velilere mesajlar gönderiliyor, aranıyor. Aksi halde Ocak ayında daha yüksek ücretle kayıt yapmak zorunda kalırsınız' diyorlar." dedi.

Özel Okul Zam

Yüzde 115’e varan zam talepleri

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre özel okullar sadece Ocak ve Mayıs ayında eğitim ücretlerini belirleyebidiğinin altını çizen Ağaoğlu, "Bu tür kayıt baskısı yapan özel okullar, hem belirlenmiş tarihe uymuyor hem de mevzuatta belirlenen oranlara uymuyorlar. Aynı sınıftaki iki öğrenci için bir veliden yüzde 86, diğer veliden ise yüzde 115 zam talep ediliyor." dedi.

Kanuna aykırı

Söz konusu özel okulların erken kayıt taleplerinin kanuna aykırı olduğunu belirten Ağaoğlu; Kasım ayında erken kayıt ücreti istenemeyeceğini belirtti. Ağaoğlu, açıklamasının devamında "Bu hükümlere uyulmadığı takdirde kanunun 7 maddesi hühümleri uygulanır: Kurum açma izninin iptali. Bu da çok ciddi bir durumdur."

Velilerin söz konusu talep karşısında Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurabileceğini belirten Ağaoğlu, çıkacak kararın da mahkeme kararı hükmünde olacağını söyledi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal