Yenilenen yüzünde iki parçalı farları ve büyük ön ızgarasıyla dikkat çeken otomobilin başlangıç fiyatı 78.400 TL olarak belirlenmiş. Bu fiyatın karşılığında Ambition donanımlı 1.0 lt 115 HP'lik benzinli manuel versiyonun sunulduğu otomobilde ayrıca 1.4 lt 150 HP benzinli ve 1.6 lt 115 HP dizel motorlar da mevcut.

Otomatik şanzıman 1.0 lt ve 1.6 lt'lik motorlarda isteğe bağlı olarak sunulurken 1.4 lt'lik benzinli versiyonda DSG şanzıman standart. Ambition, Optimal ve Style olmak üzere üç donanım seviyesinin sunulduğu yeni Octavia'da station versiyon ise sadece en üst donanım seviyesi Style ve 1.6 lt'lik dizel motorlar ithal ediliyor

Mutlaka Denemelisiniz

Eğer aradığınız hem şık hem de süper ekonomik bir otomobil ise Skoda Octavia’yı kesinlikle düşünmelisiniz!

Aslen Çek markası olan, fakat şu anda Volkswagen’in üretimini yaptığı Skoda modelleri, son derece şık bir görüntüye sahip olmalarının yanı sıra aynı zamanda süper ekonomik oluşlarıyla da Türkiye’de sahip olunabilecek ideal otomobillerden olmaya devam ediyor.

Bütün Skoda modelleri içinde, belki de konfor-ekonomi oranı en iyi olan Octavia’nın bütün özelliklerini sizin için inceledik.

Motor, performans ve yakıt tüketimi

Düz Skoda Octavia ve Octavia Combi’ler size 1.2 litre TSI benzinli, 1.4 TSI benzinli ve 1.6 litre TDI dizel motor seçeneklerini sunuyor. Ayrıca, yalnızca Combi’lere özel 2.0 TDI seçeneği de mevcut. Octavia’lar; manuel arkadan itişli, manuel 4x4 ve otomatik DSG (Volskwagen’in kendi geliştirdiği çift vites kutulu otomatik şanzıman) olmak üzere üç adet motor seçeneğine sahip. Bunun yanı sıra her iki kasa tipinin de daha sportif RS motor seçenekleri de mevcut. Normal RS’ler 2.0 litre TDI ve TSI motor seçeneklerine sahipken, Combi RS’ler yalnızca 2.0 litre TDI seçeneğini alıcılarına sunuyor.

Düz Octavia ve Combi’ler 1.6 TDI motorda sabit 105 hp güçle saatte maksimum 194 kilometre hıza, 1.4 TSI motorda 150 hp güçle 219 kilometre hıza ve 1.2 TSI motorlarda ise 110 hp güçle 199 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. Daha sportif olan RS paketlerinde ise motor güçleri ve maksimum hızlar ciddi miktarda artıyor.

Normal Octavia RS’ler TDI motor seçeneğinde 181 PS maksimum güçle saatte 230 kilometre hıza çakabilirken, TSI motor tercih ettiğinizde bu rakamlar 216 PS ve saatte 245 kilometre hıza kadar yükseliyor. Combi RS’ler ise 181 PS güç üreterek saatte maksimum 228 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Octavia’nın uzmanlık alanı olan yakıt tüketimine gelecek olursak karşımıza oldukça etkileyici bir tablo çıkıyor. Düz Octavia ve Combi’lerde hangi şanzıman seçeneğini tercih ederseniz edin, karşınıza çıkacak en yüksek tüketim oranı 100 kilometrede 4.4 litre olacak. Özellikle 1.6 litre TDI DSG modelini tercih ettiğiniz taktirde, ortalama yakıt tüketiminiz 4 litrenin de altına inecek. Bu rakamlar aracın boyutu ve tasarımı göz önüne alındığında son derece etkileyici. RS’lerde ise tahmin edilebileceği gibi tüketim değerleri daha yüksek. RS’lerde 100 kilometrede ortalama 6.4 litre yakıt harcaması söz konusu iken, Combi RS’lerde bu rakam 4.8 litreye kadar düşüyor. Bu rakamlar düz modellerden daha yüksek olmasına rağmen, yine de kendi sınıfında verdiği performansa oranlandığında son derece ekonomik sayılır.

Volswagen Golf, Audi A3 ve SEAT Leon ile aynı platform temeli ile üretilmesine karşın Octavia, boyutu ve iç hacmi göz önüne alındığında kendi sınıfı olan aile hatchbackleri içinde en iyi alternatif olarak göze çarpıyor.

İç ve dış tasarım

Skoda modellerine genel bir bakış attığımızda hepsinin dış tasarımlarında yuvarlak zarif hatların keskin bir yırtıcılıkla harmanlandığını görüyoruz. Bu özellik Octavia’da da aynı şekilde mevcut. Otomobil alırken herkes süper şık bir dış görünüme ihtiyaç duymuyor. Fakat Octavia, size yakıt ekonomisinde sınıfının en iyi performansını vaat etmenin yanında son derece şık ve oturaklı görünen bir otomobile sahip olma imkanı da sunuyor.

Octavia’ların iç döşemesinde ağırlıklı olarak siyah ve bej seçeneklerini tercih edebiliyorsunuz. Alcantara tasarım paketinde deri kaplama koltuklar ve iç mekan seçeneği sunulurken, Style paketlerinde ise kumaş kaplamalar üzerine kapılar, konsollar ve direksiyonda ahşap süslemeler mevcut. Bunların dışında yine Style paketlerinde yarı deri siyah ve bej iç döşeme seçeneklerini tercih edebiliyorsunuz. Ayrıca siyah ve gri çizgilere sahip spor koltuklar da yine Style paketini almak isteyenler için seçilebilecek opsiyonlar arasında bulunuyor.

Ayrıca sadece düz Octavia’larda bulunan Ambition ve Optimal döşeme paketlerinde tamamen gri veya tamamen siyah kumaş kaplama iç mekan alıcılar tarafından tercih edilebiliyor.

Bütün Octavia’larda özellikle arka koltuklar için daha geniş bir oturma alanı tasarlanmış. Bu, sürücü ve ön yolcu koltuğunda oturanların alanını daraltmadan, hem ön hem de arka kompartımanların konfor derecesini eşit seviyede tutacak şekilde düşünülmüş.

Octavia’lar kendi sınıfındaki bütün rakiplerinden daha geniş bir iç hacme sahip. Özellikle Combi modellerinde arka koltuklar yatırılarak taşıma alanı daha da genişletilebiliyor.

Teknoloji, güvenlik ve fiyatlar

Bütün Octavia modellerinde HMI (İnsan Makine Arayüzü) multimedya sistemi size standart olarak sunuluyor. Orta konsolda bulunan bu sistem 5.8 inçlik dokunmatik ekranı ile size akıllı telefonlardaki gibi bir kullanım sunarak işinizi oldukça kolaylaştırıyor. İçinde navigasyon ve radyonun da bulunduğu sisteme ayrıca bluetooth ile akıllı telefonlarınızı bağlayarak ister kendi multimedyanızı kullanabiliyor, isterseniz de tek tuşla cevaplama özelliğinden faydalanabiliyorsunuz. Bunun dışında usb ve aux gibi harici girişler de sistemde mevcut.

Multimedya dışında otomatik park asistanı ve anahtarsız çalıştırma seçeneklerinin de mevcut olduğu Skoda Octavia, sizin bir arabadan bekleyeceğiniz günlük teknoloji ihtiyacınızı fazlasıyla karşılıyor.

Octavia, kabin içinde bulunan 9 adet hava yastığı dışında; ABS, MSR, EDL, ASR, ESBS gibi standart güvenlik sistemlerinin de hepsini bünyesinde bulunduruyor. Bunların dışında araçta bulunan yokuş kalkış asistanı, lastik basıncı kontrol sistemi ve adaptif bi-Xenon farlar ile hemen her türlü yol koşulunda sürücülerin güvenliği düşünülmüş durumda.