Okulların kapanıp, Ramazan Bayramı’ nın da gelmesi ile birlikte tatil için plan yapıp yola çıkacakların sayısında ciddi bir artış beklenmekte. Yaz aylarında bilhassa bayram tatili dönemlerinde yaralanmalı ve can kayıplı trafik kazalarında ciddi artışlar meydana gelmekte.

İşte uzun yolculuklara çıkmadan önce lastiklerinizde yapmanız gerekenler:

LASTİK HAVA BASINCINIZI MUTLAKA KONTROL EDİN

Yola çıkmadan önce lastiklerinizin basınçlarını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Bu kontrol işlemini lastikler soğukken yapın zira ısınan lastiklerdeki hava genleşeceği için basınç artacaktır. Lastiklerinizin otomobil üreticiniz tarafından önerilen basıncın altında şişirilmiş olmaları yolculuk sırasında, sürüş güvenliğiniz ile alakalı; örneğin fren mesafesi, yol tutuş performansını olumsuz yönde etkiliyeceği gibi yakıt tüketiminizi maksimuma çıkartacaktırt ve lastik ömründen yiyecektir.

ARACINIZDA YAZ LASTİĞİ OLDUĞUNA MUTLAKA EMİN OLUN

Kış lastiklerini hala değiştirmemiş olan araç sahipleri süratle lastiklerini yaz lastikleri veya dört mevsim lastikleri ile değiştirmeliler. +7 derece ve üstü sıcaklıklarda kullanılan kış lastikleri, yaz lastikleri gibi performans veremez. Yaz aylarında gelmiş olmasına rağmen kış lastiklerinin kullanmaya devam ediyor olmamız; güvenlik, ekonomi ve konfordan feragat etmemiz manasına gelmekte. ADAC'ın yapmış olduğu testlerde yaz mevsiminde kış lastikleri kullanımı durma mesafelerini yüzde 44 oranına artacağı görülmüştür.