Uludağ Turizm

Uludağ Turizm İstanbul? Uludağ Turizm İzmir? Uludağ Turizm Dudullu? Uludağ Turizmle ilgili tüm bilgileri sizler için derledik.

Uludağ Turizm

Şirketin kurucusu Fehmi ŞENGÖRENOĞLU (Hancıoğlu) 1932 senesinde Balıkesirde hayata gözlerini açmıştır. Farklı meslek gruplarında çalıştıktan sonra 1958 senesinde otobüs yazıhane işletmeciliğine girişen Fehmi ŞENGÖRENOĞLU 1961 senesinde iki arkadaşı ile beraber Aşan Turizm olarak otobüs işletmeciliğine başlamıştır. Balıkesir-Bandırma hattında seferlere başlayan şirket sonraki senelerde BMC ve Fiat marka önden motorlu otobüsler ile Balıkesir-İzmir, Bandırma-İzmir, Balıkesir-Bursa hatlarını faaliyete geçirir. Haftasonları çarşı merkezindeki terminalinden Balıkesir halkı için tatil ve gezi için günübirlik gidiş-dönüş Erdek seferleri yapar. 1973 senesine dek süren beraberlik, Fehmi ŞENGÖRENOĞLU'nun ayrılıp yalnız başına yoluna devam etme kararı vermesi ile son bulur.

Fehmi ŞENGÖRENOĞLU 1973 senesinde Uludağ Turizm Otobüs İşletmesini açarak daha kaliteli hizmet, daha fazla servis yapmak hedefi ile özmal otobüs sayısını yükseltme kararı verir. 1974 senesinde o dönemin lüks otobüsleri olan MERCEDES O302 tip sıfır otobüsü Denizli bayisinden satın alır. Ardından MERCEDES 352 tip 3 tane otobüs daha satın alarak faaliyetlerine devam eder. 1984 senesinde ve ardından yolcu taşımacılığı piyasasında çok hızlı farklılıklar yaşanır. En büyük otobüs imalatçısı olan MERCEDES 1984 senesinde 302 S, 1985 senesinde V6, 1988 senesinde V8 tip otobüsleri imal ederek karayolu taşımacılığında hızlı bir farklılık yaşanmasına sebep olur. Bu arada Mitsubishi, Maraton ismi altında 1988 senesinde Temsa grubu otobüs imalatına başlar. Taşımacılıktaki bu hızlı değişime ayak uydurmaya uğraşan şirket bunda da başarılı olur.

Son Dakika Otomobil Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR