Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017 yılının Ocak - Ağustos aylarında bir önceki senenin aynı zamanına kıyasla toplam otomotiv üretimi yüzde 19’luk yükselme ile 1 milyon 90 bine çıktı.

Traktör üretimi de sayıldığında 1 milyon 123 bin 419'a yükselen otomotiv sanayisinde toplam üretim, Ocak - Ağustos ayları arasında en yüksek rakamlarına ulaştı.

OTOMOBİLDE İHRACAT YÜKSELDİ

2017 yılının Ocak – Ağustos aylarında geçen senenin aynı aylarına kıyasla adet olarak toplam otomotiv ihracatı yüzde 26’lık, otomobil ihracatı ise yüzde 42’lik bir yükselme ile artış sağladı. Söz konusu aylar arasında toplam ihracat 890 bin, otomobil ihracatı ise 625 bin adet seviyesinde gerçekleşti.

VOLKSWAGEN ARTIK TÜRKİYE’DE EN ÇOK SATILAN OTOMOBİL DEĞİL

Bu senenin 8 ayında yüzde 2 daralan otomotiv pazarı, satış planlarını yakalamak için faizsiz kredi, indirim ya da ödeme erteleme gibi kampanyalar sunan markaların rekabetine sahne olmakta.

EN ÇOK SATAN MARKA RENAULT

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre; 2017'nin 8 ayında otomobil ve hafif ticari araç toplamında en çok satılan marka 76 bin 493 adetle Renault. Marka, satışlarını geçen sene aynı dönemine kıyasla yüzde 5 yükseltti.