Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı olan Fevzi Apaydın, araç plakalarına dair yeniden düzenlenen kusur tablosunun 3 Temmuz' dan itibaren geçerli olacağı konusunda ikaz ederek, "Hızlı Geçiş Sistemi'nde (HGS) yanlış ceza yazılmasına da sebep olan, plakadaki rakamların arasında vida bulunması, yazıların silik, bold, italik veya kapatma şeklinde olması ağır kusurlu sayılacak. " ifadesini kullandı.

MUAYENEDEN GEÇEMİYOR

Apaydın, yaptığı yazılı açıklamada, kusur tablosunda yapılan değişiklikle ölçütlere uygun olmayan plakaların muayeneden geçemeyeceğini ifade edildi.

NEREDE BASILIYOR?

Fevre Apaydın, plakalardaki yazı ve rakamların 11 santimetre genişliğinde, 52 santimetre uzunluğunda olmak zorunda olduğunu belirtti. Plakaların basım ve dağıtımının TŞOF ve bağlı odalarca yapıldığını ifade eden Apaydın, merdiven altı yerlerde basılan sahte plakaların terör olayları, gasp, soygun suçlarında kullanıldığını belirtti.

Plakaları standartları karşılayamayan ve bu yüzden muayeneden geçemeyen araç sahiplerine bir defa olmak üzere ceza kesilmeyeceğine dikkati çeken Apaydın, buna karşın sürücülerden plakalarını uygun olanlarla değiştirmelerinin isteneceğini belirtti.

DEĞİŞTİRME FİYATI

Araç sahiplerinin plaka değişimi için öncelikle Trafik Şube Müdürlüklerine başvurmaları ve form doldurmaları gerektiğine işaret eden Apaydın, plakaların söz konusu belge ile il ve ilçelerdeki TŞOF birimleriyle kayıt tescil bürolarında 31 lira karşılığında değiştirilebileceğini ifade etti.