Araç plakalarına çerçeve getiren yeni düzenlemeden sonra Türkiye genelinde gerçekleştirilen denetimlerde 53 bin 110 sürücüye ceza yağdı.

Emniyet görevlilerinden edinilen bilgiye göre, 29 Ekim 2016'da çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 23. ve 131. maddelerinde değişikliğe gidildi.

Bu kapsamda, standart dışı plaka kullananlara 427, başka bir araca tescilli veya kolpa plaka kullananlara 5 bin 191 lira para cezası verilmesi, plakası standartlara uygun hale getirilinceye kadar da aracın trafikten men edilmesi kararlaştırıldı. Tescil plakalarını yetkisi olmadığı halde basan veya dağıtanlara da 10 bin 383 lira idari para cezası getirildi.

Yeni düzenleme geregi, değişikliğin yapıldığı tarihten bugüne kadar yapılan trafik kontrollerinde, standarta uygun olmayan plaka sahiplerine 53 bin 110 sürücüye cezai işlem uygulandı.yasal süre sınırlarında plakaları standartlara uygun hale getirilmeyen 6 bin 282 araç ise otoparka çekildi.

VATANDAŞ KAMU SPOTUYLA BİLGİLENDİRİLİYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı beraberinde, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu katkılarıyla halkın standart dışı plaka konusunda bilgilendirilmeleri amacıyla hazırlanan "Suça Ortak Olma" başlıklı kamu spotunun ulusal televizyon kanallarında yayınlanmasına başlandı.