25 Mayıs 2018
  • Istanbul 22°
  • Ankara 20°
  • Izmir 25°
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:07
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
BIST102.383
Dolar4,7012
Euro5,5097
Altın197,503

Şerit Nedir

Şerit nedir trafikte şerit nedir anayol nedir trafikte bölünmüş yol nedir tali yol nedir. İşte şerit hakkında bilmeniz gerekenler.

Şerit Nedir

Eğer bir yerlere sürekli olarak hızlı gitmeniz gerekiyorsa sizin de araba kullandığınızı söylemek yanlış olmaz. Araba kullanmanın da bazı kuralları vardır. Bu kuralların çoğu Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından konulmuştur ve tüm sürücülerin bu kurallara uyması mecburidir.

ŞERİT NEDİR

Araba kullanmaya karar vermenizin ardından ehliyet sınavı için hazırlanırsınız ve hemen sonrasında da ehliyet sınavına girip araba kullanmak için gerekli olan sürücü belgesini temin etmiş olursunuz. Yola ilk çıktığınızda yolda çizgilerin olduğunu fark edersiniz işte bu çizgilerle bölünmüş yolda ki her bir çizginin arasındaki bölüme şerit ismi verilir. Şeritler ne işe yarar diye bir soru sorarsanız hemen cevabını verelim

ŞERİT NE İŞE YARAR

Araba kullanırken sizin belirli bir çizgide zik zak çizmeden gitmenizi sağlar. Eğer şerit içinde kalırsanız böylece arkadan gelen araçlarda size göre çok daha rahat konum alabilir. Çünkü insan gözü dümdüz bir yolda çizgiler olmaması durumunda yolun kendisine göre olan çizgisini belirleyemez. Hekes hayal gücü ile bir çizgi belirlemeye kalkarsa da herkesin belirlediği çizgi aynı olmayacağı için yine sorunlara neden olacaktır. Bu sebeple şeritleri yolun güzergahında ilerleyen arabalar için seyir çizgisi sağlar ve yolun akıcılığının devamlılığı bu şekilde sağlanmış olunur.

Öte yandan geceleri de şeritler büyük önem taşırlar. Şeritlerin çizildiği fosforlu boya sayesinde geceleri karanlık yollarda yolun ne yöne doğru ilerlediği ve yolun durumu sürücüler tarafından görülebilir hale gelir.

Son Dakika Otomotiv Haberleri için aşağı kaydırın.

 

Diğer Otomobil Haberleri