Mercedes Yeni Projesini Piyasaya Sürüyor!

Mercedes-Benz, kablosuz şarj edilebilen ilk hibrit arabaları için günlerini sayıyor.

Mercedes Yeni Projesini Piyasaya Sürüyor!

Mercedes-Benz, ilk kablosuz şarj sistemini 2018 yılında hayata geçirerek elektrikli araba kullananları büyük bir dertten kurtarmayı planlıyor. Yeni teknoloji, önümüzdeki sene araba üreticisinin seçtiği modellerde ilk defa görücüye çıkıyor.

Tesla Model 3'ün yakın zamanda görücüye çıkması ile birlikte çoğu araba firması, elektrikli araba alanına el atma yarışında ve Mercedes'in de bu yarışta geride kalmak istememesi haklı bir neden. Mercedes'in Wireless Electric Vehicle Charging (WEVC – Kablosuz Elektrikli Araç Şarjı) sistemi, rezonant manyetik indüksiyon şarj sistemine yani günümüzde telefonlarda kablosuz şarj için kullanılan teknolojinin temeline bağlı ve Qualcomm'un kablosuz şarj ünitesi Qualcomm Halo ile birlikte güçlendirilmiş.

Başlangıçta bu teknoloji direkt olarak yeni modeller ile beraber satılmayacak, bunun yerine yeni EV sahiplerinin ödeme yapmalarını gerektiren bir "ekstra" özellik olacak. Group Research and Mercedes-Benz Cars Development yönetim kurulu üyesi Ola Källenius'un söylediğine göre bu, bir tür bir öncü teknoloji ve indüksiyon şarj sistemi halen göreceli olarak pahalı bir teknoloji.

Projenin amacı insanlara hibrit araçlarını şarj etmek için basit bir yöntem göstermek. Teknoloji ile birlikte firma, aracınızın güç bağlantı girişine robot bir kol veya bir şarj cihazı taktığınız günlerin mazide kalacağını belirtiyor. Sistemin çalışması için yapmanız gereken tek şey, aracı bir şarj paletinin menzilinde, aracın yönlendirmeleri doğrultusunda park etmek yeterli. Yeni teknolojinin sloganı ise "Park et ve Şarj et" olarak hazırlandı.

Yorum Yaz

Diğer Otomobil Haberleri