Türkiye' de yüksek akaryakıt fiyatları sebebi ile LPG oldukça yaygın. Avrupa LPG Derneği Başkanı Franchi ise, Türkiye' nin bu konuda örnek ülke olduğunu belirtti.

Avrupa Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Derneği Başkanı Francesco Franchi, İtalya' da 40 senedir süren çalışmalara rağmen sadece 2 milyon otomobilin otogaz kullandığını, bu rakamın, pazarda daha kısa bir zamandır bulunan Türkiye' de 4,5 milyona ulaştığını ifade etti.

AVRUPA'YA ÖRNEK ÜLKE

Franchi, Avrupa' da en çok otogaz kullanan ülke konumunda bulunan Türkiye' nin LPG pazarında bulunmasının çok önemli olduğunu söyleyerek, "Türkiye' de büyük hızla gelişen otogaz pazarı şaşırtıyor. Yaşanan bu hızlı gelişim bizi çok mutlu etmekte. Türkiye bu konuda tüm Avrupa' ya büyük bir örnek ülke konumunda. Türkiye LPG Derneği diğer memleketlerin dernekleriyle devamlı paylaşımda bulunuyor. Bu tecrübelerin diğer ülkelerin dernekleriyle paylaşılması çok önemli ve Türkiye bu konuda da mükemmel bir iş başarıyor." yorumlarında bulunarak onore etti.

HAVA KİRLİLİĞİ DAHA ÇOK KONUŞULMALI

Avrupa'da politikacıların sürekli fosil yakıt karşıtı konuşmalar yaptıklarına dikkati çekerek, hava kirliliği hakkında daha fazla konuşulması gerektiğinin altını çizen Franchi, bu konuda çevre dostu doğalgaz ve LPG'nin çözüm olabileceğini söyledi.