İşte Yerli Otomobil'in Teknik Kabiliyet ve Özellikleri

Türk sanayinin 58 yıllık rüyası yerli otomobil, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ve büyük bir organizasyonla dünya kamuoyuna tanıtıldı.

İşte Yerli Otomobil'in Teknik Kabiliyet ve Özellikleri

İşte Yerli Otomobil'in Teknik Kabiliyet ve Özellikleri

Resmi kuruluşu 28 Haziran 2018’de gerçekleşen ve kuruluşundan 18 ay sonra 3 boyutlu ilk modelini ve bir konsept aracını gün ışığına çıkaran TOGG, Türk Otomotiv endüstrisinin kalbi olan Marmara Bölgesi’nde kurulacak fabrikasının temelini 2020 yılında atacak.

2030 yılına kadar ise fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen kendisine ait bir ortak e-platform üzerine 5 farklı model üretecek. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa Gemlik’te kurulacak ve proje bazlı devlet desteği verilecek.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar olacak.

175 Bin Üretim Kapasitesi

Yatırımın süresi başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi. Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde, yılda 175 bin adet olacak. Üretim tesisinde 300’ü nitelikli toplam 4 bin 323 kişi istihdam edilecek.

Karizmatik Tasarım

Ön gösterim versiyonu SUV ve konsept Sedan modellerinin dış tasarımında yer alan belirgin ve keskin hatlar otomobillerin sağlam ve güçlü karakterini dışa vururken aynı zamanda önümüzdeki yıllarda genişleyecek ürün gamının dizayn DNA’sını oluşturuyor.

Anadolu ve Lale Esintisi

Türkiye’nin otomobili tasarımında Anadolu topraklarının köklü simgelerinden biri olan laleden esinlendi. Otomobilin ön ızgarasına, bütünsel şıklığı tamamlayan jantlarına ve iç mekan detaylarına modern bir incelikle işlenen lale figürleri ile birlikte Selçuklu dönemi esintileri coğrafyamızın kültür mirası ile olan bağı vurguluyor.

Teknolojik İç Mekan

Otomobilin iç mekânında kaliteli ve şık malzemelerle birlikte yüksek teknoloji yer alıyor. Dijital bilgi-eğlence ekranı hem bilgilerin kolaylıkla takibini hem de yolcuya özel içeriğin görünürlüğünü sağlıyor. Ekran otomobilin akıllı bir yaşam alanına dönüşümünü destekliyor.

Uçak Kokpitini Hatırlatan Konsol

Uçak kokpitini hatırlatan form üzerinde vites ve elektronik park freni fonksiyonlarını barındıran konsol, ergonomisiyle dokunmatik kumanda ekranının kontrol edilmesine de yardımcı oluyor. Dokunmatik ekranda kullanıcıyı merkeze alan ara yüzün tasarımı, sesli komut özelliğinin de desteğiyle alışagelmiş kontrol düğmeleri ve kumanda elemanlarını olabildiğince azaltarak iç mekânın yalın ve sade tasarımını destekliyor.

Ev ve İşyerinden Sonra 3. Yaşam Alanı

C-SUV sınıfının en uzun aks mesafesine sahip olmanın getirdiği avantaj ile 5 kişilik bir aileyi rahat ve konforlu bir şekilde ağırlayacak. Kabin içindeki yüksek baş mesafesi ve sınıfının en uzun diz mesafesi sayesinde bir üst sınıfın konforunu sağlıyor.

Arıza Durumunda Uzaktan Müdahale

Yerli otomobille ilgili dikkat çeken özelliklerden biri de, arıza durumunda araç servis ekibi uzaktan müdahale edebilecek.

Diğer teknik özellikler:

1 saatten kısa sürede hızlı şarj

8 yıl pil garantisi

200 beygir güç sunan tek e-motor ile arkadan çekişli (RWD) versiyonu

400 beygir güç sunan iki e-motorlu tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemi

Yüksek verimliliğe sahip iki farklı e-motor ile tüm tekerleklerden çekiş (AWD) sistemi

0 -100 km/saat hızlanmasını 200 beygir güç sunan motor seçeneğinde 7.6 saniyede

400 beygir güç sunan motor seçeneğinde sadece 4.8 saniyede

İleri seviye güvenlik

Burulma direncinde yüzde 30 artış ve yüksek çarpışma dayanımı

7 adet hava yastığını içeren pasif, hava kanallı ön ve arka fren diskleri

Yola çıkacağı 2022 yılının EuroNCAP 5 Yıldız güvenlik normlarını sağlayacak

İnternet üzerinden güncellenebilecek sürücü destek sistemleri

Şehir içi trafik pilotu özelliği ile ‘Seviye 2+’ otonom sürüş kabiliyeti

’Seviye 3 ve ötesi’ otonom sürüş dönüşümüne uygun

Araç menziline yüzde 20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme

Tüm akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim kuracak

Aynalar ve kapı kolları dokunmatik olacak.

Göz takip algoritmaları ve holografik üç boyutlu görüntüleme teknolojisi

Son Dakika Otomobil Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Otomobil Haberleri