Motorlu taşıtlarda ÖTV oranlarının yılbaşında artırılması ve dövizdeki kur farkı sebebi ile sıfır araç pazarında daralma devam ederken, ikinci el piyasada hareketlilik yaşanıyor.

BAYRAMDA HAREKETLENDİ

Dövizde 2016' nın son çeyreği ve 2017 başlarında yaşanan hızlı artışla ortaya çıkan kur farkı ve yılbaşından itibaren yapılan ÖTV zamlarının sıfır araçların fiyatını yükselttiğine dikkati çeken Otonomi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, "Sıfır araçlara ilişkin kur farkı ve vergi artışı, ikinci ele olumlu yansıdı. Şu anda ikinci el piyasada en aktif dönemi yaşıyoruz. Yaklaşan bayramın da hareketlilikte etkisi oldu. Bayramda insanlar memleketine, tatiline, yazlığına gider, araç satışı artar. Bundan sebepten dolayı otomobil fiyatlarında da bir fiyat artışı söz konusu olur. Bayram öncesi hareketlilik daha da arttı." yorumlarında bulundu.

TAHMİNLERE GÖRE HACİM 7 MİLYONU AŞAR

Aydın Erkoç, senenin ilk dört ayında ikinci el araç piyasasında toplam satışların 2 milyon 340 bin 877' ye eriştiğini işaret ederek, sektörde hareketliliğin senen sonuna kadar sürmesini ve pazarın sene sonunda 7- 7,5 milyonluk satış hacmine erişmesini tahmin ettiklerini ifade etti.