18 Temmuz 2019
  • Istanbul 22.78°
  • Ankara 17°
  • Izmir 23.89°
İmsak 03:47
Güneş 05:40
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:41
Yatsı 22:25
BIST99.806
Dolar5,6819
Euro6,3946
Altın259,86

Elektrikli Otomobiller Altın Gibi

Hibrit otomobil satın alma eğilimi yüzde 20’lerden 70’lere çıktı. Bu değişimle hibrit otoların ikinci el değeri de yükseldi

Elektrikli Otomobiller Altın Gibi

Türkiye'de hibrit otomobillere ilgi her geçen yıl artıyor. 2014'te hibrit otomobil satın alma eğilimi yüzde 26 iken bu oran 2015'te yüzde 63'e, 2016'da ise yüzde 70'e ulaştı. Bu değişimle birlikte hibritin ikinci el değeri de yükseldi. Hibrit ikinci elde sanki yastıkaltı altın gibi ilgi görmeye başladı.

Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama CEO'su Ali Haydar Bozkurt, ikinci elde hibrit araç bulmanın kolay olmadığını söyledi. Bozkurt'a göre bunun nedeni hibrit araç sahiplerinin araçlarından memnun olmaları.

Satışa sunulduğu günden bu yana yaklaşık 3 bin adet Yaris Hybrid satıldığını kaydeden Bozkurt, geçen süre zarfında bunlardan sadece 28'inin ikinci elde satılmak istendiğini tespit ettiklerini ifade etti. Bozkurt, ikinci elde Yaris Hybrid'in eğitim düzeyi yüksek, doktor, avukat gibi meslek gruplarında tercih edildiğinin de altını çizdi. Bozkurt, şöyle devam etti:

"Aracın bilinirliğinin az olmasına bağlı olarak değer kaybının yüksek olduğu düşüncesi ile yaptığımız araştırmanın sonucu farklı çıktı. Aracın ikinci elde en güçlü model olan Corolla seviyelerinde bir değer kaybı olduğunu tespit ettik. Araç kullanıcısına sorunsuzluğunun yanı sıra konforlu sürüş imkanı sağlaması da ikinci elde satış ilan adedini düşüren bir konu olduğu düşüncesindeyim."

ÖTV DÜZENLEMESİ İLGİ ÇEKTİ
Türkiye'de ÖTV düzenlemesiyle ile birlikte Türk halkının da bu teknoloji ile yakından ilgilenmeye başladığını gözlemlediklerini söyleyen Bozkurt, "Binlerce kişi gerek arayarak gerekse de web sitemizden bizlere ulaşarak hibrit teknolojisi ve modellerimiz ile ilgili bilgiler alıyorlar" dedi.

FABRİKA TALEBE YETİŞEMİYOR
Türkiye'de C-HR'nin hibrit versiyonuna büyük ilgi olduğunu söyleyen Bozkurt, "Avrupa'da hibrit talebi nedeniyle, fabrika Türkiye'ye yeterli tahsisat yapamıyor. Bu yüzden C-HR satışlarımızda hibritin oranı yaklaşık yüzde 40. yıl sonuna doğru bu oranın yüzde 50'nin üzerinde olmasını hedefliyoruz. Araç taleplerimiz bu yönde. Avrupa'da ise C-HR'nin satışlarının yüzde 80'i hibrit" dedi.

YENİ YARIS'TE 900 PARÇA DEĞİŞTİ
Toyota, 2017 Cenevre Otomobil Fuarı'nda Yeni Yaris'in dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Yeni Yaris, tasarımı, artırılan donanım seviyesi ve iyileştirilen sürüş konforuyla büyük ilgi gördü. Toyota, Yaris için 90 milyon euroluk yatırım gerçekleştirdi. Otomobilde 900'den fazla yeni parça kullanıldı.

HİBRİT TEKNOLOJİSİNİN FAYDALARI
Hibrit teknolojisini bilenler arasında yapılan araştırmaya göre, hibrit otomobilin faydaları şöyle:
Tasarruf Sağlar: 50
Çevre Dostu: 22
Fiyatı Uygun: 13
Konforlu: 3
Sağlıklı: 2
Küçük, Park Sorunu Yok: 3
Teknolojik: 2
Az Gaz salgılar: 1
Dumansız yakıt: 1 (Yüzde)

Kaynak:Sabah

Yorum Yaz

Diğer Otomobil Haberleri